Motiválás? Na jó, de mégis hogyan? Vajon mindenkinek szüksége van motivációra? De akkor hogyan jön a képbe a projektmenedzser?
Ahogy eddig is haladtunk a vezetői skillek kibontása mentén, most folytatom a soha véget nem erő listámat, hogy mit is jelent a motiválás.
Egy kis történelem
Maga a motiváció szó latin eredetű. A „movere” szóból származik és annyit jelent, hogy mozogni, kimozdítani. Ha a lélektan területét vesszük alapul, akkor ez egy gyűjtőfogalom. Jelentése arra utal, hogy minden olyan külső és belső tényezőt magába foglal, ami valamilyenféle cselekvésre késztet. De hagyjuk is a tudományos hátteret, mielőtt még megalszik a számban a tej. Inkább nézzük meg, hogy minket, projektmenedzsereket hogyan érint ez a fogalom.
Mit mond a menedzsment?
Ha a vezetéselmélet oldaláról közelítjük meg a témát, akkor ez gyakorlatilag ösztönzést jelent. Egy jó vezetőnek tudnia kell ösztönözni a munkatársait, hogy közösen elérjék a szervezeti célokat. Oké, ez elég triviális. De ez hogyan néz ki a gyakorlatban?
Ezzel a témával sokat foglalkozott már többek között Abraham Maslow is a szükséglethierarchia kapcsán. Ugyanakkor Herzbergnek is létezik egy kéttényezős modellje a motivációs elméletre.
Ezek az anyagok az alapszintű szükségletekről beszélnek leginkább. Ami többnyire magától érthető. De az igazi vezetői, projektmenedzseri kihívás abban rejlik, hogy kiderítjük, ezen túl melyik munkatársunkat mi motiválja.
A gyakorlatban az alábbiak lehetnek általános érvényűek
- A munkakörök pontos és egyértelmű definiálása
- A különböző feladatokhoz teljesítménymutatók hozzárendelése
- Teljesítmény / jutalom összefüggések transzparens kommunikálása
Alapvetően nem minden csapatra lehet ráhúzni a sablonokat. Sokszor a vezetőknek egyedi módon kell kitapasztalnia, hogy melyik kollégánál milyen motivációs eszköz működőképes.
Saját tapasztalatok alapján az alábbi eszközök működtek a gyakorlatban:
- Felelősségteljes feladatok kiosztása
- Versenyhelyzet kialakítása azonos munkakörű csapattagok között
- Személyes példamutatás
- Kölcsönös bizalmon alapuló önállóság a feladatok elvégzésében
- Továbbképzések, oktatások
Mindezek mellett érdemes visszakanyarodni az egyik előző cikkemhez, ahol arról írtam, hogy a jó projektmenedzser vezetőként képes együttműködni a csapatával.
Folytatás hamarosan…
A cikksorozat előző részeit itt olvashatod: 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9.
Comments are closed.