Legyünk empatikusak! Sokan azt gondolják, hogy nem szükséges egy vezetőnek ilyen tulajdonságra szert tennie. Lehet, hogy igazuk van. De mi van, ha nem? Az érzelmi intelligencia egyik alapköve: az empátia!
Na jó, de most erre születni kell, nem? Vagy ez egy olyan tulajdonság, amit bármilyen projektmenedzser kifejleszthet magában?
Ha a tudományos hátteret nézzük, akkor elvileg ez egy velünk született képesség. Ám a jó hír az, hogy az empatikus készség fejleszthető is. Nyilván a fejlődésének folyamata már gyerekkorban elkezdődik, de ha tudatos felnőttként éljük az életünket, akkor tudunk később is változtatni rajta. Sőt, ha nemcsak tudatos felnőttek, hanem tudatos projektmenedzserek is vagyunk, az még jobb!
Ha bármikor visszajelzést kapunk arról, hogy nem vagyunk eléggé együttérzők, akkor érdemes elgondolkodni a változtatáson – majd cselekedni és a fejlődés útjára lépni is.
De miért is fontos az empátia egy projektmenedzser számára?
Mert gyakorlatilag vezető szerepet tölt be és nagykönyv szerint – illetve szerintem is -, a jó vezető empatikus. Könnyebb együttdolgozni egy ilyen típusú vezetővel, projektmenedzserrel.
Ez egy win-win állapot. A végén mindenki elégedett lesz.
De miért is jó, ha empatikusan a vezetünk?
- Mert általa jobbak leszünk a kommunikációban.
- Ebbe beletartozik a hallgatás is. Tehát megtanulunk figyelni a másikra.
- Ami azért jó, mert így információt kapunk a másikról-másiktól. És itt mindig visszautalok az egyik előző cikkemre: mindennek az alapja a szükséges infó megszerzése.
- Az empátia segítségével tudunk a jelenben maradni, ami fontos a fókusz miatt.
- Ne feledkezzünk meg arról, hogy az empátia egy különleges köteléket teremt köztünk és a csapattagok, vagy épp az ügyfeleink között.
- Fejlődnek az egyéb szociális készségeink is, ami elengedhetetlen tényező egy projektmenedzser számára.
- Végül pedig az empátia segítségével könnyebben tudjuk megérteni a másik fél álláspontját.
Az egész folyamat lényege, hogy igyekezzünk beleképzelni magunkat a másik személy helyzetébe. Ne hagyjuk, hogy csak a saját szemünkkel lássuk a világot. Érdemes összevetni az elképzelésinket a másik fél felvetéseivel. Mindig gyűjtsük be a fontos infókat, és csak utána hozzunk döntést.
Sok helyen azt is lehet olvasni, hogy ez egy fajta vezetői stílus, ami által befolyásolhatóbbak, engedékenyebbek leszünk – vagyis nem jó. Projektmenedzserként nem fogalmaznék így, mert ez túlságosan sarkított vélemény. Szerintem pont az empátiától leszünk erősek, és attól, hogy felvállaljuk: van egy ilyen oldalunk is. Nem elnyomjuk, hanem kiaknázzuk az általa adott lehetőségeket az együttműködésekben.
Folytatás hamarosan…
A cikksorozat előző részeit itt olvashatod: 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8.
Comments are closed.