Az Eurofound három, rendszeresen ismétlődő páneurópai felmérést dolgozott ki a jobb élet- és munkakörülmények megtervezéséhez és kialakításához. A felmérések egyedülálló összehasonlító információforrást kínálnak az az EU-ban tapasztalt élet- és munkakörülményekről. A felmérés adatainak részletes elemzése lehetővé teszi az Eurofound számára az új és kialakulóban lévő tendenciák azonosítását, valamint az európai politika központi kérdéseinek mélyebb betekintését.
Az eredmények szilárd alapot nyújtanak a politikai döntéshozók számára a fejlesztési lehetőségek azonosításához és kidolgozásához. A felméréssorozat egyik kulcseleme az Eurofound küldetésének. Céljuk, hogy magas színvonalú információkat és tanácsokat nyújtsanak az EU és a nemzeti szintű politikai döntéshozók, a szociális partnerek, a kutatók és az európai polgárok számára egyaránt. Sorozatunkban ezeknek a kutatásoknak az eredményeit fedezheted fel.
Európai vállalati felmérés (ECS)
Témái: Az ECS áttekintést ad a munkahelyi gyakorlatokról, munkafolyamatokról, és arról, hogy miként kezelik azokat az európai intézményekben. Az adatok a vezetők és a munkavállalók képviselőinek véleményén alapul.
Gyakorisága: 2004–2005 óta négyévente, az alábbi sorrendben:
Első felmérés: 2004–2005, a munkaidő és a magánélet egyensúlyának európai felmérésére indították el. Jelenleg 21 országot fed le, köztük a 15 „régi” EU-tagállamot és 6 új tagállamot: Ciprus, a Cseh Köztársaság, Magyarország, Lettország, Lengyelország és Szlovénia.
Második felmérés: 2009-ben indult, az új európai vállalati felmérés a rugalmassági gyakorlatokra és a szociális párbeszéd minőségére összpontosít. 30 országot érintett, köztük a 27 EU-tagállamot, Horvátországot, Macedóniát és Törökországot.
Harmadik felmérés: 2013-ban történt, de az áttekintő jelentést 2015 márciusában tették közzé, a kutatás a munkahelyi szervezetekre, az innovációra, a munkavállalói bevonódásra és a társadalmi párbeszédre összpontosított. 32 országot érint, köztük 27 EU-tagországot és Horvátországot, Macedóniát, Izlandot, Montenegrót és Törökországot.
Az adatvizualizációval bemutatott kutatási eredményeket az ECS interaktív adatmegjelenítő eszközén itt nézheted meg.
Európai életminőség kutatás (EQLS)
Témái: Az EQLS átfogó képet nyújt az európai országokban lévő életkörülményekről. Indikátorok széles skáláját tartalmazza az életminőség különböző dimenzióiról, mind objektív, mind szubjektív szempontból. Tekintettel az európai polgárok életminőségével kapcsolatos nagy érdeklődésre, az EQLS egyre fontosabbá válik az Eurofound politikai és tudományos vitához való hozzájárulásához.
Gyakoriság: 2003 óta négy alkalommal
Első felmérés: 2003-ban zajlott le és 28 országot fed le, köztük 25 EU-tagállamot és 3 tagjelölt országot, Bulgáriát, Romániát és Törökországot.
Második felmérés: 2007-ben 31 országot érintett, köztük a 27 EU-tagállamot, Norvégiát és Horvátország tagjelölt országait, Macedóniát és Törökországot.
Harmadik felmérés: 2011-ben történt és 34 országot fedett le, köztük 27 EU-tagországot és 7 tagjelölt vagy csatlakozás előtt álló országot: Horvátország, Macedónia, Izland, Koszovó, Montenegró, Szerbia és Törökország.
Negyedik felmérés: 2016-ban végezték el, és a közszolgáltatások minőségére helyezték benne a hangsúlyt. 33 országot érintette, köztük a 28 EU-tagot és a következő öt tagjelölt országot: Albánia, Macedónia, Montenegró, Szerbia és Törökország.
Szeretnéd jobban beleásni magad felmérésék eredményeibe? Van rá lehetőséged! Akár össze is hasonlíthatod az élet-, a társadalom- és a közszolgáltatások életminőségére, a társadalom és a közszolgáltatásokra vonatkozó EU-adatokat az EQLS interaktív adatmegjelenítő eszközén!
A leghosszabb kutatási időszakot felölelő körképet következő cikkünkben tekintheted meg.
Forrás: EUROFOUND
Comments are closed.