Az Eurofound három rendszeresen ismétlődő páneurópai felmérést dolgozott ki a jobb élet- és munkakörülmények megtervezéséhez és kialakításához. A felmérések egyedülálló összehasonlító információforrást kínálnak az az EU-ban tapasztalt élet- és munkakörülményekről. A felmérési adatok részletes elemzése lehetővé teszi az Eurofound számára az új és kialakulóban lévő tendenciák azonosítását, valamint az európai politika központi kérdéseinek mélyebb betekintését.
Az eredmények szilárd alapot nyújtanak a politikai döntéshozók számára a fejlesztési lehetőségek azonosításához és kidolgozásához. A felméréssorozat egyik kulcseleme az Eurofound küldetésének. Céljuk, hogy magas színvonalú információkat és tanácsokat nyújtsanak az EU és a nemzeti szintű politikai döntéshozók, a szociális partnerek, a kutatók és az európai polgárok számára egyaránt. Sorozatunkban bemutatjuk, hogyan zajlottak ezek a kutatások.
Európai munkakörülmények felmérése (EWCS)
Témák:
Az EWCS a leghosszabb időtartamú felmérés és gyakran használatos információforrás munkakörülményekről, valamint a munka és a foglalkoztatás minőségéről szóló, egyéb kutatásokban. A kutatás maga immár 30 éve, 1990 óta zajlik. Ez pedig lehetővé teszi az európai munkakörülmények hosszú távú tendenciáinak nyomon követését.
A lefedett témák között szerepel a foglalkoztatási helyzet, a munkaidő-elrendezés, a munka megszervezése, a tanulás és képzés, a fizikai és pszichoszociális kockázati tényezők, az egészség és biztonság, a munkavállalók részvétele, a munka és a magánélet egyensúlya, a keresetek és a pénzügyi biztonság, valamint a munka és az egészség. A felmérést ötévente ismétlik meg, a résztvevő országok azonban az EU-tagállamok bővülése miatt változó.
Első felmérés: 1990–1991
Az EC12 hatálya alá tartozik: Belgium, Dánia, Franciaország, Németország, Görögország, Írország, Olaszország, Luxemburg, Hollandia, Portugália, Spanyolország és az Egyesült Királyság.
Második kutatás: 1995–1996
Az EU-15 adja a lefedettséget: Belgium, Dánia, Franciaország, Németország, Görögország, Írország, Olaszország, Luxemburg, Hollandia, Portugália, Spanyolország, az Egyesült Királyság, és az 3 akkori új csatlakozó: Ausztria, Finnország és Svédország.
Harmadik megkérdezés: 2000
Az első szakaszban az EU15-re (az adott országok felsorolást lásd feljebb) és Norvégiára terjedt ki. A felmérést 2001-ben a 12 „új” tagállamra, a második szakaszban pedig 2002-ben Törökországra is kiterjesztették.
Negyedik felmérés: 2005
Az EU-27-re, ezen felül pedig Horvátországra, Törökországra, Norvégiára és Svájcra terjedt ki.
Ötödik megkérdezés: 2010
Az EU-27-re, valamint még Horvátországra, Albániára vonatkozik.
Szeretnéd látni azt is, mi minden derült ki egy ilyen hatalmas felmérésből? Akkor jó hírünk van: az adatvizualizációval bemutatott kutatási eredményeket az ECS interaktív adatmegjelenítő eszközén itt nézheted meg.
Forrás: EUROFOUND
Comments are closed.