Első cikkünkben bemutattuk Ferenci céljait és törekvéseit, a másodikban részleteztük a jól validált modell fontosságát, a harmadikban megtudtuk, milyen hatalmas a reprodukciós szám ereje, a negyedikben kivesézzük a járványok dinamikáját jelző serial interval lényegével. Most nézzük, mit mutat meg nekünk a járványgörbe, az előrejelzés és a többi mutató Ferenci munkájában.
A magyarországi koronavírus járvány valós idejű epidemiológiai felmérését hobbiként, kizárólag nyilvánosan elérhető információforrásokra támaszkodva végezi Ferenci Tamás, az Óbudai Egyetem Élettani Szabályozások Kutatóközpontjának munkatársa. Az eredmények így nem tekinthetőek semmilyen szerv hivatalos álláspontjának, a kutató saját következtetéseit publikálta. A felhasznált adatbázist, valamint az elemzést végző szkripteket teljes terjedelmükben itt elérhetővé tette a tanulmány írója.
A projekt egyes komponensei
A projekt több pontból épül fel, melyek közül a weboldalon, a bal oldali menüben lehet választani.
- A Járványgörbe mutatja a megbetegedések számának időbeli alakulását, azaz a járvány lefutását. Felhasználható a járvány alakulásának áttekintésére, illetve különféle görbék illeszthetők a tényadatokra (ez utóbbi azért is fontos, mert e görbék adatai később más számítások fontos bemenő paraméterét jelentik).
- Az Előrejelzés pont összefoglalja a különféle módszerekből nyerhető előrejelzéseket az esetszám jövőbeli alakulására vonatkozóan. Persze ezek nem biztos értékek, úgyhogy az eredmények jellemzik a kapott előrejelzések bizonytalanságát is.
- Az R becslés növekedési ráta alapján pont a járványgörbe meredeksége alapján – melyet a rá illesztett megfelelő elméleti görbe paramétereiből olvashatunk ki – ad becslést a reprodukciós számra. Itt is igaz, hogy az eredményekhez hozzátartozik a kapott becslésben lévő bizonytalanság jellemzése is.
- Az R becslés elágazó folyamat elven pont az ún. elágazó folyamatok matematikáját használja arra, hogy a reprodukciós számra becslést adjon.
- Az Automatikus jelentésgenerálás a legfontosabb, fenti pontokon keresztül elérhető eredményeket automatikusan összeállítja egy PDF formátumú jelentésben és azt letölthetővé teszi.
A sorozat összes részét itt olvashatod.
Comments are closed.