Első cikkünkben bemutattuk Ferenci céljait és törekvéseit, a másodikban részleteztük a jól validált modell fontosságát, a harmadikban megtudtuk, milyen hatalmas a reprodukciós szám ereje, most pedig folytatjuk a cikksorozatot – nézzük, mi is a serial interval lényege!
A magyarországi koronavírus járvány valós idejű epidemiológiai felmérését hobbiként, kizárólag nyilvánosan elérhető információforrásokra támaszkodva végezi Ferenci Tamás, az Óbudai Egyetem Élettani Szabályozások Kutatóközpontjának munkatársa. Az eredmények így nem tekinthetőek semmilyen szerv hivatalos álláspontjának, a kutató saját következtetéseit publikálta. A felhasznált adatbázist, valamint az elemzést végző szkripteket teljes terjedelmükben itt elérhetővé tette a tanulmány írója.
Járványok dinamikája, a serial interval
Az R, vagyis a reprodukciós szám semmit nem mond a járvány dinamikájáról, tehát időbeli lefutásáról. A példa kedvéért elképzelhetőek olyan körülmények, melyben az influenzának és a HIV-nek egyaránt 3 a reprodukciós száma.
Csak míg az előbbi úgy jön ki, hogy a betegek időegység alatt sok embert tesznek ki a fertőzésnek, ám rövid időn keresztül, addig az utóbbi esetében időegység alatt kevesebbet, ám hosszabb időn keresztül. De ha a reprodukciós számuk ugyanaz, akkor ezen a szemüvegen keresztül ugyanúgy viselkednek. Például –- védettség hiányában -– mindkettő önfenntartó járványt fog okozni. Ami igaz is, csak hogy egészen más jellegűt: az influenza nagyon gyorsan fel fog futni (majd le is cseng), addig a HIV-nél sokkal-sokkal elnyújtottabb módon gyűlnek a fertőzöttek.
Az időbeli dinamika egyik fontos mérőszáma a serial interval
Vagyis az az idő, amennyi egy eset tüneteinek jelentkezése és az általa megbetegített emberek tüneteinek jelentkezése között eltelik. Megint csak: ez sem egy konkrét szám, hanem egy eloszlás, néha kevesebb idő telik el, néha több. Gyakran feltételezzük, hogy az eloszlás alakja adott, csak bizonyos paramétereit – várható értékét, szórását – adjuk meg az adott konkrét betegségre, járványügyi helyzetre.
A sorozat további cikkeit itt olvashatod.
Comments are closed.