A BlueDot nevű mesterséges intelligencia és az azon dolgozó szakértők nemcsak a járvány kezdetét, hanem a vírus terjedésének sebességét és várható irányát is meg tudták jósolni. Emellett előre jelezték, hol lesznek a gócpontok is. Előző cikkünkben bővebben is olvashattok erről. A világ nem vette elég komolyan ezeket ez az előrejelzéseket, hiszen a világ működése nem csak az adatok és a számok racionális világától függ.
Milyen hasznos infókkal szolgálhat még nekünk a mesterséges intelligencia?
Sajnos a jóslatok ellenére nem sikerült meggátolni a koronavírus terjedését. Hiszen az, hogy egy AI előrevetít néhány jóslatot, még nem fogja megváltoztatni a politikát, az emberek viselkedését, vágyait, problémáit. Ez mind-mind nagyon is emberi dolog – tele változókkal, tele hibákkal. De akkor mi az, amiben segítségünkre lehet a mesterséges intelligencia?
A mesterséges intelligencia segíti a szűréseket is
A kínai Baidu nevű vállalat olyan szoftvert fejlesztett, ami biztonsági kamerákon keresztül percenként 200 ember hőmérsékletének megmérésére képes. A pekingi vasútállomáson és számtalan irodában, intézményben már használatban is van, és képes kiszűrni minden embert, akinek a testhőmérséklete meghaladja a 37,3 °C-t.
Fontos eszköz a diagnosztikában
Egy másik szoftver, melyet már 100 kínai kórházban állítottak munkába 5000 fő koronavírusos fertőzéssel diagnosztizált beteg felvétele alapján tanult diagnosztizálni. Jelenleg már pusztán egyetlen mellkas CT-ből jelezni tudja a betegséget. A munkába állítása óta 96%-os sikerrel állapítja meg az egyénről, hogy beteg-e. És ami még hatalmas előnye, hogy mindössze 20 másodpercre van szüksége a diagnózishoz, míg egy orvosnak 15 percre.
Következő cikkünkből megtudhatjátok, mindezek után hogyan segít a data science a járvány elleni harcban.
Comments are closed.