A magyarországi koronavírus (COVID19) járvány valós idejű epidemiológiai felmérését hobbiként, kizárólag nyilvánosan elérhető információforrásokra támaszkodva végezi Ferenci Tamás, az Óbudai Egyetem Élettani Szabályozások Kutatóközpontjának munkatársa. Az eredmények így nem tekinthetőek semmilyen szerv hivatalos álláspontjának, a kutató saját következtetéseit publikálta. A felhasznált adatbázist, valamint az elemzést végző szkripteket teljes terjedelmükben itt tette elérhetővé a tanulmány írója.
A reprodukciós szám ereje
Térjünk vissza egy pillanatra az aktuális helyzet jellemzéséhez. Van egy nagyon fontos fogalom, amivel mindenképp meg kell ismerkedni: a reprodukciós szám. Ez azt mutatja, hogy egy ember átlagosan hány másiknak adja át a fertőzést.
- Egy nagyon ragályos betegségnél ez lehet R=10
- Egy jóval kevésbé ragályosnál lehet R=2.
(Ez természetesen egy átlag. Lehet, hogy valaki egynek sem adja át, más meg 100-nak.)
Egy dolgot kell világosan látni
Egy járvány addig terjed önfenntartó módon, amíg R>1. Hiszen ha 1 beteg kettőt „hoz létre”, majd ez a 2 fejenként további kettőt, akkor a következő – ahogy az epidemiológusok mondják – generációban már 4 betegünk lesz, aztán 8, aztán 16, és így tovább. A járvány önfenntartó módon felfut. Ezzel szemben ha R=0,5, akkor 16 beteg már csak 8-at fog létrehozni, azután már csak 4 lesz a következő generációban – a járvány kialszik. (Hogy lehet az R értéke nem egész szám? Minden további nélkül, az R=1,1-et fogjuk fel úgy, hogy 10 beteg 11 másodlagos fertőzést kelt.)
A különböző intézkedések az R-érték csökkentését célozzák.
Hogy honnan indulunk, az több tényezőtől függ:
- a kórokozó biológiájától (mennyire ragályos)
- a társadalom éppen aktuális szociális viszonyaitól (például a lakásviszonyok zsúfoltsága, tehát, hogy milyen gyakran nyílnak fertőzés átadására alkalmas utak).
Ezt szokták néha elemi reprodukciós számnak (R0) is nevezni, ami a reprodukciós szám akkor, ha a fertőzöttet csupa fogékony veszi körül.
Mi csökkentheti az R-érték számát?
- A védőoltás, ha elérhető
- A már meglevő természetes immunitás a betegség ellen, például kiállt korábbi megbetegedés révén, ha van ilyen.
- A különféle egyéb intézkedések: iskolák bezárása, éttermek, szórakozóhelyek bezárása és így tovább.
Néha szokás az így kialakuló értéket megkülönböztetésül effektív reprodukciós számnak nevezni, Ferenci azonban az egyszerűség kedvéért simán reprodukciós számnak hívja. Az outbreak response során ez még fontos lesz.
Az R-érték (sok) mindennek az alfája és az omegája
Azért ilyen alapvető mutató, mert egy sor dolgot meghatároz az értéke:
- A járvány milyen gyorsan fog felfutni (túlterheli-e az egészségügyi rendszert?)
- Hány betegre kell összesen számolnunk (bármikor is betegszenek meg), tehát a lakosság mekkora részét fogja érinteni a járvány végeredményben?
- És természetesen azt is, hogy van-e lehetőség a kitörés elfojtására?
Sorozatunk következő részében megismerheted Ferenci segítségével a járványok dinamikáját.
A sorozat további cikkeit itt olvashatod.
Comments are closed.