A magyarországi koronavírus (COVID19) járvány valós idejű epidemiológiai felmérését hobbiként, kizárólag nyilvánosan elérhető információforrásokra támaszkodva végzi Ferenci Tamás, az Óbudai Egyetem Élettani Szabályozások Kutatóközpontjának munkatársa. Az eredmények így nem tekinthetőek semmilyen szerv hivatalos álláspontjának, a kutató saját következtetéseit publikálta. A felhasznált adatbázist, valamint az elemzést végző szkripteket teljes terjedelmükben itt tette elérhetővé a tanulmány írója.
Mik a fontos eredmények a koronavírus járvány vizsgálatának szempontjából?
Alapvetően két cél van outbreak response során.
- Leírjuk a járvány aktuális helyzetét, megfelelően választott mutatószámokkal.
- És talán ami még fontosabb, hogy ez alapján előrejelzéseket tegyünk a jövőre nézve.
Ezen előrejelzések egy része empirikus: nincs ismeret mögötte arról, hogy a háttérben lévő folyamatok hogyan működnek, mik az ok-okozati kapcsolatok, egyszerűen csak „meghosszabbítjuk” a múltbeli viselkedést. Az előrejelzések más része mechanisztikus, modell-alapú: feltételez valamit a valóságos jelenség viselkedéséről, esetleg úgy, hogy annak néhány paramétere még ismeretlen, és azokat megpróbálja a múltbeli tényadatokból megbecsülni.
A jól validált modell fontos a COVID19 járvány esetén is
Ha van egy modellünk, mégpedig egy jól validált modellünk – így szokták hívni, ha a modell tényleg jól működik, vagyis, amit a jövőre nézve megjósol, az történik a valóságban is -, akkor a számítógép előtt ülve le tudjuk játszatni a jövőbeli történéseket:
- Meg tudjuk mondani, hogy milyen lesz a járvány lefutása
- Ami még sokkal fontosabb: ki tudjuk próbálni (még egyszer: a számítógép előtt ülve, teát szürcsölgetve), hogy mi történik akkor, ha egy bizony beavatkozást érvénybe léptetünk:
- Hogyan hat a lefutásra, ha bezárjuk az egyetemeket?
- És ha a közoktatást is?
- És ha mindkettőt?
- És ha a mozikat is?
- És ha 30% távmunkában kezd el dolgozni?
- És ha 20?
- És ha 40?
Valóságból csak egy van!
Tehát nem tudjuk, mint egy videójátékban elmenteni a helyzetet, és kipróbálni ezeket a lehetőségeket, mindig visszatérve a mai mentéshez – de a modellek lehetővé teszik, hogy valamilyen értelemben mégis csak ezt csináljuk! Lehetővé teszik, hogy kockázat nélkül kipróbáljuk a különféle intézkedések hatását, ami mondani sem kell, azért nagyon fontos, mert lehetővé teszi a járványügyi intézkedések racionális alapon történő megválasztását.
A sorozat további cikkeit itt olvashatod.
Comments are closed.