A magyarországi koronavírus járvány valós idejű epidemiológiai felmérését hobbiként, kizárólag nyilvánosan elérhető információforrásokra támaszkodva végezi Ferenci Tamás, az Óbudai Egyetem Élettani Szabályozások Kutatóközpontjának munkatársa. Az eredmények így nem tekinthetőek semmilyen szerv hivatalos álláspontjának, a kutató saját következtetéseit publikálta. A felhasznált adatbázist, valamint az elemzést végző szkripteket teljes terjedelmükben itt elérhetővé tette a tanulmány írója.
Új tudományág száll harcba a COVID19 ellen
Az utóbbi évtizedekben a járványok kitörését és lefutását meghatározására egy új tudományterület a biostatisztika, az epidemiológia, a biomatematika elemeiből építkezve. A kutatások arra épülnek, hogy ezen tényezők (biológiaitól egészen a szociológiai tényezőkig) összhatásaként kialakuló járványlefutás matematikai eszközökkel leírható. Ennek a pontossága elért arra a szintre, hogy a létező legkonkrétabb gyakorlati kérdések eldöntésében is létfontosságú segítséget tud adni a szakembereknek.
Mekkora egy COVID19 járvány kitörésnek a veszélye?
Ez is egy nagyon fontos kérdés, de jelen pillanatban az emberiséget leginkább az foglalkoztatja, hogy milyen lefutásra számíthatunk, tehát hány betegre, halottra és milyen időbeli eloszlásban. Vajon milyen beavatkozások segítik a járvány terjedésének lassítását, és melyek azok, amik az ellenkező hatást váltják ki? Ennek alapján ugyanis meg lehet állapítani, hogy mi az optimális eszköz a járvány megfékezésére, vagy legalábbis lelassítására. Talán már ennyi is mutatja, hogy miért nagyon is lényeges a gyakorlati alkalmazásuk.
A módszereket át kell ültetni a gyakorlatba
A feladat egy már kitört járványra történő válaszadás (angol szóval: outbreak response). Ezen a weboldalon ennek az eszközeit használta fel Ferenci, jól kezelhető formában, ahol teljesen testre szabhatóak a számítások, de közben semmilyen programozási ismeretet nem igényel. Arra törekedett, hogy lehetőleg teljes körűen megvalósítsa az outbreak response-hoz fontos számításokat, méghozzá teljesen transzparensen, a „nyílt tudomány” jegyében.
Nagyon fontos a számítási háttér is. Szerencsére a technika fejlődése lehetővé teszi, hogy a szükséges számításokat ma már gyakorlatilag folyamatosan, valós időben futtassuk. Bár a kutatás konkrét célja a COVID19 -járványra adott válasz támogatása, valójában a kifejlesztett kóddal bármilyen más járványnál is felhasználható, csak az esetszámokat kell kicserélni. Ferenczi azt reméli, hogy az itt leírt ismeretek, illetve ez keretrendszer később is fogja tudni támogatni a magyar járványügyiseket.
Adatok forrása
Az adatokat naponta frissítette az NNK adatközlései alapján. Sajnos Magyarországon életkori, vagy nemi bontás nyilvánosan még nem elérhető. A napi esetszámot kivonta a hivatalosan közölt kumulált számból, és átpötyögte egy táblázatba.
A sorozat további cikkeit itt olvashatod.
Comments are closed.