Ennek a vicces kifejezésnek számtalan haszna van életünkben. De nézzük, mit is jelent pontosan a döntéshozatali heurisztika, és miért fontos, hogy képben legyünk vele?
A pszichológusok kutatásai alapján elmondhatjuk, hogy számos mentális egyszerűsítést használunk mindennapi döntéseink meghozatalában. Ezeket nevezzük döntéshozatali heurisztikának.
A kifejezés számtalan ökölszabály gyűjt egybe, amelyek ugyanúgy működnek, mint a korábbi cikkünkben említett magas ár = jó minőség szabály. Vagyis, a vevő biztos akar lenni az áru minőségében, emiatt fenntartásokkal kezeli az olcsóbb árakon kínált termékeket. Egyáltalán nem véletlen, hogy az argóban ez a szó nem konkrétan az alacsony árat, hanem a gyatra minőséget, a silány, lealacsonyító megoldásokat jelöli.
Az egyszerűsített gondolkodás ereje
A jól bevált ökölszabályok lehetővé teszik számunkra az egyszerűsített gondolkodást. Természetesen ezek a legtöbbször – szükségből – gyorsan meghozott döntések nem mindig előnyösek számunkra. Sőt, olykor költséges hibákhoz vezetnek.
Jól illusztrálja ezt Zimmatore 1983-ban elvégzett megfigyelése, amely azt vizsgálta, hogy az emberek mennyire válnak automatikusan meggondolatlanokká a vásárlás szokványos kiváltó ingerére – azaz az árengedményre jogosító kuponokra.
Kuponok kedvezmények nélkül – ez is a heurisztika miatt van!
Egy gumiabroncsokat gyártó cég meglepetten fedezte fel, hogy azok a kuponok, amik hibásan lettek kinyomva és semmilyen kedvezményt nem ajánlottak föl, pontosan ugyanúgy felkeltették a fogyasztók figyelmét, mint a hibátlanul nyomtatott, jelentős megtakarítást ígérő kuponok.
Miből tudhatjuk meg, hogy mikor érdemes elhinnünk vagy megtennünk azt, amit mondanak nekünk?
Olvasd el következő cikkünkben!
Comments are closed.