Manapság egyre többet hallani a víztisztítókról. A fogyasztók nincsenek könnyű helyzetben, nem tudják ugyanis, hogy kinek higgyenek: a vízműveknek, az ásványvíz-palackozóknak vagy a víztisztító berendezések értékesítőinek.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a vezetékes víz minősége területenként változó, az ásványvizek összetétele, szennyezettsége szintén nagy eltéréseket mutat, a különböző víztisztító berendezésekkel pedig Dunát lehet rekeszteni. A csapvíz – a hivatalos közlemények szerint – biztonsággal fogyasztható. Ám ha ez így van, miért buknak meg viszonylag nagy gyakorisággal a teszteken a különböző régiókból származó csapvizek? Arra is jó lenne választ kapni, miért nem tisztítják, illetve ellenőrzik körültekintőbben a vezetékes vizet? Többször előfordult, hogy a hatóságok helyett a fogyasztók vették észre, hogy méreg folyik a csapból. Legutóbb a gödöllői egyetem vegyelemzést végző diákjai találtak súlyos fejlődési rendellenességet okozó atrazint az iskolai csapvízben. Felelősök természetesen még nincsenek. Számos településen pedig az ivóvíz magas arzéntartalma okoz problémát. A fogyasztóvédők azonban nemcsak a növényvédő szerek, hanem a gyógyszermaradványok miatt is aggódnak. A Tudatos Vásárlók Egyesülete 5 vízmintát tesztelve arra az eredményre jutott, hogy kb. 100 000 liter csapvizet kéne meginnunk ahhoz, hogy 1 hormontablettányi gyógyszer jusson a szervezetünkbe, persze ez a pillanatnyi állapotot tükrözi.
A baktériumok miatt is lehet aggódni, ha épp nagyon ráérünk, de a klóros fürdőt nem igazán élik túl. Az már más kérdés, hogy a túlzott klórozás nem tesz jót a víz élvezeti értékének, de ha egy kancsóban fogyasztás előtt pihentetjük kicsit az éltető nedűt, akkor az íze és a szaga már elviselhető. A csapvíz mentségére legyen mondva, hogy ez a legolcsóbb vízforrás. Mielőtt azonban jót kortyolnánk belőle, járjunk utána, hogy miből és mikor készültek a ház vízvezetékei, mert a belőlük kioldódó anyagok is árthatnak az egészségnek. Ha ennyi baj van ezzel a fránya csapvízzel, igyunk ásványvizet! Könnyű azt mondani, cipelni viszont annál nehezebb. Egy négytagú család havi fogyasztása a főzéssel együtt belekerül legalább 10 000 forintba. Az ásványianyag-tartalommal sem árt tisztában lenni, érdemes „lájtosabb” vizet választani, mert szervezetünket megterheli a plusz bevitel. Ráadásul az ásványvizekben is elszaporodhatnak a baktériumok, az Auchan ásványvizében pedig egy kis arzén akadt fenn a rostán. Azt már csak félve említem meg, hogy a PET palackokkal sincs minden rendben, egyrészt irdatlan mennyiségű hulladék keletkezik (ami ugyan újrahasznosítható, de nemcsak lelkes környezetvédők lakják az országot), másrészt olyan vegyületek oldódhatnak ki belőle, amelyek nem biztos, hogy ártalmatlanok.
Ha ennyi baj van az ásványvizekkel, igyunk tisztított vizet! Rendben, de milyen víztisztítót válasszunk? A kínálat bőséges, a csapra szerelhető kütyütől kezdve, a kancsón át, a fordított ozmózis elvén (RO) működő, formatervezett szerkezetig minden kapható. A pár ezer forintos játékszerek kiszűrik a szennyeződések egy részét, javítják a víz élvezeti értékét. A drágább készülékek pedig elvileg mindent (baktériumokat, növényvédő szereket, nehézfémeket, gyógyszermaradványokat, klórt, ásványi anyagokat stb.) kiszűrnek 60-400 000 Ft közötti áron, kérdés, hogy szükség van-e ennyire steril vízre a szervezetünknek. Az interneten napokig böngészhetünk a témában, a fórumokon nemcsak a fogyasztók, hanem a forgalmazók is egymás torkának esnek. Az ásványvíz lobbi szerint pedig egyenesen mérgező a háztartási RO víztisztítók desztillált vízhez hasonló végeredménye, ráadásul a berendezések belsejében elszaporodhatnak a baktériumok, de ha ezt túléljük, akkor is hiánybetegségek fognak kínozni, mert megvonjuk szervezetünktől a létfontosságú ásványi anyagoktól. Ezzel szemben a víztisztító berendezések értékesítői az élő példák arra, hogy a víz nem mérgező, a baktériumokkal kapcsolatban pedig mindenkit biztosítanak arról, hogy ez egy zárt rendszer, nem jutnak be a bacilusok, ha mégis, az éves karbantartás alkalmával kifertőtlenítik őket, ráadásul cáfolják, hogy a szervezetnek szüksége lenne az ásványvizekben található szervetlen ásványi anyagokra. Mindenesetre árulnak a készülékekhez ún. visszasózó patront (erre elvileg az ÁNTSZ is kötelezi őket), de maguk sem értik, miért van erre szükség, nyugaton ugyanis nincs ilyen előírás. Reklámkiadásaikat tekintve az ásványvíz-palackozók vezetnek, gyakorlatilag a vízcsapból is ásványvizes életérzés folyik. Egy időben persze a vezetékes vizet is „reklámozták”, kihangsúlyozva annak jó minőségét.
A víztisztító berendezések elterjedése viszont egyértelműen az internetnek és a „családlátogató” üzletkötőknek köszönhető, annak ellenére, hogy néhány jó nevű cég képviselője nem tanúsít épp etikus viselkedést. Egyesek, azontúl, hogy a konkurencia készülékét pocskondiázzák, hajlamosak kissé félrevezetni az érdeklődőket. Egy látványos bemutatót prezentálnak a kliens otthonában, aki a látottak hatására elhiszi, hogy szennyvíz folyik a csapból. Sokan – egészségükért remegve – az üzletkötő buzdítására helyben kifizetik az előleget, pedig az egy 300 000 Ft-os berendezés esetében nem is olyan csekély összeg. Arra viszont esélyük sincs, hogy alaposabban utána járjanak a látottaknak, hallottaknak, és megismerkedjenek a piacon kapható egyéb készülékekkel. Ráadásul, hogy meglegyen az alap a további szemfényvesztéshez, 10 ismerős elérhetőségét követelte az egyik üzletkötő, amit nagyon felháborítónak tartok. Félreértés ne essék, nem a víztisztítókkal van bajom, hanem az értékesítőkkel, és sajátos, pszichés ráhatást sem nélkülöző módszereikkel. Szerencsére akadnak kevésbé nyomulós cégek, szakmailag rendkívül felkészült üzletkötőkkel. Tény, hogy egyre többen érdeklődnek a készülékek iránt, ezért talán érdemes lenne a direkt marketing eszközök széles tárházából válogatnia a forgalmazónak. Biztos vagyok benne, hogy izgalmas kreatívok születnének, hiszen ma már a víz „borítékolása” sem akadály. Természetesen azt is meg kéne adni a célcsoportnak, amire a legjobban szomjazik, az pedig nem más, mint az igazság. A hitelt érdemlő bizonyíték arra, hogy melyik víz a legegészségesebb.