Mit szólnál egy teljesen értelmetlen, de abszolút lenyűgöző karantén-projekthez? Banános-mogyoróvajas szendvics optimalizálás deep learning alapon – ez a remek lehetőség neked szól!
És te mivel töltöd az idei évet? Szendvics lesz benne?
Az idei év mindenkiből mást hoz ki. Amikor 2020 márciusában először szembesültünk a kijárási korlátozásokkal és a teljes idejű otthoni munkavégzéssel (adott esetben megspékelve a gyerekek online oktatásával), a reakciók széles sprektumon érkeztek a „most végre van időm kicsinosítani a házat, a hobbijaimmal foglalkozni és felfrissíteni a francia-tudásom”-tól a „semmi másra nincs erőm/szellemi kapacitásom, mint Netflixet nézni”-ig. Egyesek, mint Ethan Rosenthal, valami köztes megoldást kerestek: egy teljesen értelmetlen projektet, amiből tanulhatnak valamit.
Szendvicsoptimalizálás adatalapon
Rosenthal 10 évet tanult, hogy fizikus PhD-t szerezzen a Columbián. New York, a világ egyik legdrágább városa, mint lakhely és a doktorandusz-hallatói fizetés kombinációja azt jelentette, hogy megszokta, hogy az olcsó, de laktató szendvics jelenti számára a legtöbb étkezést. Hiába van mostanra egy jól fizető állása (data scientist a pénzügyi startup Square-nél), a táplálkozási szokásai nem sokat változtak, az egyik kedvence pedig a banános-mogyoróvajas szendvics.
Mint valaki, aki minden falatban a tökéletes mogyorós-banános-kenyeres mixet szeretné élvezni, és aki nem tudja levedleni a fizikusi mivoltát, így a packing fraction maximalizálására törekszik, eldöntötte, hogy optimalizálja a folyamatot.
Hogyan? Rosenthal szerint tök egyszerűen. Csinálsz egy képet a banánról és a kenyérről. Áttolod egy deep learning algoritmuson, ami beazonosítja neked ez a két élelmiszert. Rajzolsz egy görbét a banánra. A görbére rajzolható kör segítségével felszeleteled a banánt. A szeleteket átalakítod elliptikus alakzatokká. Végül ezeket az alakzatokat a kenyérre egy “2D nesting algoritmus” a lehető legoptimálisabban ráhelyezi. Voilá! Kész is a szendvics!
Persze annyira mégse volt egyszerű, mint az elején elképzelte, ezért tartott majdnem fél évig, hogy tényleg optimális legyen a szendvics és a banánfelhasználás is. Ha kipróbálnád, akkor itt elérhető a Python csomag, ha pedig elmerülnél a részletekben, hogy te is tanulja valamit a folyamatból, akkor itt olvashatod el Rosenthal teljes blogcikkét.
Comments are closed.