Előző cikkünkben már röviden megismerkedhettünk az NLP alapjaival, illetve néhány izgalmas alkalmazási lehetőségével. Most pedig bemutatjuk, konkrétan hogyan is használható fel a technológia az üzleti szférában. Csapjunk is bele!
A vállalatok általánosságban véve három területen vehetik hasznát az NLP-nek, azaz a „natural language processing”-nek: a kódolásban, a tudományág-specifikus érvelésben, valamint a szövegírásban.
Kódolás
A legismertebb NLP eszközt, a GPT-3-t létrehozó OpenAI kifejlesztett egy erre épülő nyelvi modellt, amely képes egyfajta asszisztensi szerepet betölteni a programozók számára azáltal, hogy a betáplált természetes nyelvi inputoknak megfelelően generálja le a szükséges kódot. A Codex névre keresztelt eszköz mára olyan termékeket működtet, mint a Microsoft leányvállalata, a GitHub által kifejlesztett Copilot, amely a Visual Studio Code, a Visual Studio, a Neovim és a JetBrains integrált fejlesztői környezetek felhasználóit támogatja a kód automatikus kiegészítésével. Emellett egyszerű videojátékok létrehozására is képes, begépelt instrukciók alapján.
Kutatás
A GPT-3 alapú eszközök ezen túlmenően a kutatási folyamatokban is segítséget jelenthetnek. Az Ought tech cég által kifejlesztett Elicit egy AI által üzemeltetett kutatási asszisztens, amely a kutatók olyan kérdéseire segít pár perc / óra alatt választ adni, amelyekre normál esetben hetekre vagy hónapokra lenne szükség. Az Elicit ráadásul egyre több kutatáshoz kapcsolódó feladat ellátására képes, ilyen például az összegzés, az átfogalmazás, a data labeling, a brainstorming, illetve a szakirodalmi áttekintés.
Szövegírás
Az Elicit átfogalmazási funkciója az írásban is nagy segítséget jelenthet. Az átfogalmazáson túl azonban a nyelv alapú AI eszközök összefüggő és értelmes szövegek előállítására is képesek. A The Guardian például publikált egy AI által generált cikket, amelyben egy robot érvelt amellett, hogy az emberiségnek nem kell félnie a mesterséges intelligenciától. (Egészen érdekes érvelés lett, érdemes elolvasni!)
Összességében ezek a nyelvi modellek főbb felhasználási területei, de fontos hangsúlyozni, hogy ez közel sem mind! Az NLP eszközök folyamatosan fejlődnek, így nem is kérdés, hogy érdemes keresni és kihasználni a technológia egyéb alkalmazási lehetőségeit.
Forrás:
Gruetzemacher, R. (2022): The Power of Natural Language Processing. Harvard Business Review. https://hbr.org/2022/04/the-power-of-natural-language-processing (Utolsó megtekintés: 2022. 05. 06.)
Comments are closed.