Napjainkban egyre erősebb nyomás helyeződik a vállalatokra klímavédelmi szempontból. Ahogy azt előző cikkeinkben részletesen bemutattuk, a kormányok, a finanszírozók és a hitelezők is nagyobb hangsúlyt fektetnek az éghajlatváltozásból adódó konkrét kockázatok beazonosítására és minimalizálására. De pontosan milyen kockázatok ezek? Máris mutatjuk!
A PwC egy friss tanulmányában hozott néhány példát a való életből a legfőbb klímakockázatok lehetséges üzleti hatásaira. Lássuk, melyek is ezek!
Egy konglomerátum az előző cikkünkben bemutatott TCFD keretrendszer, illetve a forgatókönyv-elemzés segítségével több mint három tucat veszélyt és lehetőséget azonosított. Ennek részeként többek között felismerték, hogy a cég ellátási lánca olyan klímakockázatoknak van kitéve, amelyek már 2030-ban éves szinten több százmillió dollárba kerülhetnek.
Hasonlóan cselekedett egy nagy kiskereskedelmi vállalat is. A TCFD alkalmazása eredményeképp rádöbbentek, hogy a cég több tucatnyi kritikus létesítményét sújthatják a jövőben szélsőséges időjárási jelenségek, illetve hogy a globális átállás az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra több mint kétszeresére növelheti a vállalat szállítási költségeit 2030-ra. Ennek a mérséklése érdekében elkezdtek zöldebb beszállítókat keresni, illetve új szállítási módokat feltérképezni a hagyományos közúti transzfer helyett. Emellett innentől kezdve a kockázatértékelés eredménye tükröződni fog a cég lokációválasztási stratégiájában is.
A kockázatelemzés során egy globális ipari berendezésgyártó azzal szembesült, hogy át kell terveznie egy zászlóshajó termékét, különben az az esősebbé váló éghajlat okán valószínűleg meghibásodik az adott területen. Emellett a modellezés rámutatott, hogy a vállalat több mint két tucat gyártási és egyéb telephelyén fokozottan fennáll az árvízkárok veszélye – ez három helyen már meg is mutatkozott. Eközben másik két tucatnyi telephelyen az elkövetkező években fokozódó aszály várható, ami veszélyt jelent a cég gyártási folyamataira.
Végül egy utolsó példa: az aszály és a hótakaró csökkenése veszélyezteti az Egyesült Államok nyugati részén található, alacsony költségű vízenergia-forrásokat, ezért számos technológiai vállalat átértékeli a fenntartható energiaforrások kombinációját az adatközpontok energiaellátásának a fedezése érdekében.
Ez csupán néhány példa mindazon lehetséges kockázat közül, amelyekkel a klímaváltozás következtében kell potenciálisan szembenéznie jónéhány vállalatnak. A felsővezetéseknek tehát minél előbb célszerű feltérképeznie a klímakockázatokat, hiszen csak így előzhetjük meg a nagyobb, jövőbeli problémákat. Sőt, ha időben lépünk és képesek vagyunk felismerni az ebben rejlő lehetőségeket, akár még előnyt is faraghatunk a klímaváltozás hatásaiból.
Forrás:
Cox, E. – Kelly, C. – Murphy, B. – Röttmer, N. (2022): Time to get serious about the realities of climate risk. PwC. (Utoljára megtekintve: 2022. 10. 04.)
Comments are closed.