Ahogy azt előző cikkeinkben kifejtettük, a PwC friss tanulmánya alapján a pénzintézetek és a kormányok növekvő klímavédelmi elvárásai fokozott nyomást helyeznek az üzleti szektor szereplőire. Ebből adódóan napjainkban a klímakockázatokkal kapcsolatos jelentéstételi követelmények is gyorsan formálódnak. Hogy mit is kell érteni ez alatt? Máris mutatjuk!
A kormányok, hitelezők, befektetők, biztosítók és vagyonkezelők egyre érzékenyebbé válnak a portfólióikban rejlő éghajlati kockázatokra, ez pedig nagyobb fokú átláthatóságot kíván a vállalatoktól. Ennek eredményeképp szigorúbbá váltak a nem pénzügyi jelentéstételi követelmények a vállalatokkal szemben.
Milyen lehetőségeink vannak erre?
Elsőként ott van a Taskforce for Climate-Related Financial Disclosures (TCFD), amelyet 2015-ben hozott létre a Pénzügyi Stabilitási Tanács. A TCFD keretrendszerén belül a vállalatoknak forgatókönyv-elemzés segítségével azonosítaniuk és kezelniük kell a klímakockázatokat, továbbá jelentést kell készíteniük a működési karbonlábnyomukról. Ezt a fajta jelentéstételi kötelezettséget Új-Zélandon, Japánban, illetve az Egyesült Királyságban is rövidesen törvénybe iktatják.
Az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete nemrég kezdetleges jóváhagyást adott annak a szabálynak, amely előírná a tőzsdei vállalatok számára, hogy évente tegyék közzé az éghajlatváltozás által az üzletmenetre gyakorolt “tényleges vagy valószínűsíthetően jelentős hatásokat”. Ennek értelmében a vállalatoknak a közvetlen és a közvetett (ún. Scope 1 és Scope 2) üvegházhatású gázkibocsátásukról is számot kell majd adnia. A legnagyobb cégeknek ezen felül a beszállítók, valamint a végfelhasználók által termelt üvegházhatású gázokról (Scope 3 kibocsátás) is be kell számolnia, amennyiben ez jelentősnek bizonyul.mben.
A PwC szakértői szerint a fokozódó ellenőrzés változtatásra fogja ösztönözni a vállalatokat. Az érdekeltek ugyanis ma már rendelkeznek olyan eszközökkel, amelyekkel jutalmazni tudják a jó éghajlati teljesítményt, illetőleg büntetni a rosszat.
Forrás:
Cox, E. – Kelly, C. – Murphy, B. – Röttmer, N. (2022): Time to get serious about the realities of climate risk. PwC. (Utoljára megtekintve: 2022. 10. 07.)
Comments are closed.