Előző cikkünkben részletesen írtunk arról, hogy a pénzintézetek hogyan helyeznek nyomást a vállalatokra az őket érintő klímakockázatok felkutatása kapcsán. Azonban nem a hitelezők az egyetlenek, akiknek ez érdekében áll: a kormányzati oldalról is egyre erőteljesebb az elköteleződés a klímacélok iránt. De lássuk, miben is nyilvánul ez meg a gyakorlatban a PwC szakértői szerint!
A pénzintézetek mellett a kormányok is igyekeznek betartani és egyben fokozni a szén-dioxid-mentesítési vállalásaikat. Ezt mi sem mutatja jobban, mint hogy ma már a világgazdaság 90%-a tartozik a nettó nulla kötelezettségvállalás hatálya alá, míg 2019-ben ez az arány csak 16% volt.
Egy ehhez hasonló ígéret betartásához azonban jelentős gazdasági átrendeződés szükséges. Az alapvető határidő ugyan 2050, de számos ország tűzött ki köztes célokat például 2030-ra, és várják a vállalatoktól is. A brit pénzügyminisztérium által javasolt szabályok például rákényszerítenék a nagy brit vállalatokat, hogy 2024-ig részletezzék, hogyan tervezik elérni a saját nettó nulla céljaikat. Ezen kívül a környezetbarát adópolitikákra (pl. műanyag csomagolási adó), az innováció ösztönzését célzó rendelkezésekre, valamint szigorúbb életciklus végi újrahasznosítási követelményekre is érdemes felkészülni.
Az Európai Uniónak is komoly céljai vannak: a 2019 végén elfogadott európai zöld megállapodás több mint 1000 új vagy módosított adóterhet foganatosított azzal a céllal, hogy Európa legyen az első klímasemleges kontinens. Globális szinten pedig a PwC szakértői több mint 1400 környezeti adót és egyéb pénzügyi ösztönzőt térképeztek fel 88 országban és régióban.
A kormányzati oldalról érzékelhető elköteleződés tehát egyértelműen arra utal, hogy a vállalatvezetéseknek nagyobb hangsúlyt kell fordítania a klímaváltozás konkrét hatásainak az azonosítására, illetőleg kezelésére. Azonban van még egy fontos ösztönző erő, amelyet nem hagyhatunk ki a sorból. Ha kíváncsi vagy, mi is ez pontosan, tarts velünk következő cikkünkben is!
Forrás:
Cox, E. – Kelly, C. – Murphy, B. – Röttmer, N. (2022): Time to get serious about the realities of climate risk. PwC. (Utoljára megtekintve: 2022. 10. 04.)
Comments are closed.