A PwC friss tanulmánya szerint a klímaváltozás hatásai nem kapnak kellő hangsúlyt a felsővezetői körökben. Míg a CEO-k hajlamosak figyelmen kívül hagyni a klímakockázatokat, addig a kulcsfontosságú vállalati érintettek, mint például a hitelezők, igyekeznek ezt gyökeresen megváltoztatni. Lássuk, hogyan is teszik ezt!
A fokozódó klímaváltozás árnyékában a pénzintézetek kezdik komolyan venni a portfólióikban rejtőzködő éghajlati kockázatok felkutatását. Mindegy, mennyi karbonsemleges vállalással rendelkezik egy vállalat, ha a vezetőség láthatóan nem számol a vállalatot érintő konkrét fizikai klímakockázatokkal, a cég nehezebben fog tőkéhez jutni, mivel a pénzintézetek jelentős része egyre fontosabb szempontként kezeli ezt a befektetési döntések során.
Ott van például a Glasgow-i Pénzügyi Szövetség a Net Zeroért (GFANZ), melynek a tagjai (bankok, biztosítótársaságok, vagyonkezelők, vagyontulajdonosok) kötelezettséget vállaltak arra, hogy a portfólióikból és hitelezéseikből származó károsanyag-kibocsátást 2050-re nettó nullára csökkentik. A csupán 2021 végén megszületett koalíció gazdasági erejét tükrözi, hogy tagjai jelenleg 130 billió dollár felett rendelkeznek – ez a világon létező összes pénzügyi eszköz 40%-a.
Mindez azt tükrözi, hogy a klímakockázatokon alapuló befektetési döntéseknek ma már nem csak a magas károsanyag-kibocsátású iparágak vannak kitéve. A pénzügyi intézetektől érkező nyomás a PwC szerint hamarosan mindent érinteni fog: a vállalatok hitelminősítését, értékelését és tőkeköltségét, valamint a hitelfelvételre és biztosításra való alkalmasságát is. Éppen ezért itt az ideje annak, hogy a vállalatvezetők elkezdjék alaposan feltárni a cégük klímakockázatoknak való kitettségét, majd aktívan tegyenek ennek minimalizálása végett.
Forrás:
Cox, E. – Kelly, C. – Murphy, B. – Röttmer, N. (2022): Time to get serious about the realities of climate risk. PwC. (Utoljára megtekintve: 2022. 10. 04.)
Comments are closed.