de sosem merted megkérdezni…Ma már nem néznek furcsán a pszichológusok, ha valaki azzal fordul hozzájuk, hogy szeretne megszabadulni számítógép-függőségéről. Természetesen mindenki máshogy kattan rá az „anyagra”, valakit a számítógépes játékok, másokat az erotikus tartalmak vagy a közösségi portálok ejtenek rabul. Számos országban önsegítő csoportokat működtetnek a rászorulók számára, Angliában pedig fekvőbeteg-ellátásban kezelik a netfüggőket. A problémát valóban nem szabad a szőnyeg alá söpörni, hiszen a közösségi portálok népszerűsége az egekben, a Facebook például 750 millió regisztrált felhasználóval rendelkezik, és észrevétlenül szippantja be az embert. Sokaknak fel sem tűnik, mennyi időt emészt fel az ismerősök keresése, követése, a posztolás, a fényképnézegetés stb., és ezt előbb-utóbb a valódi kapcsolatok is megsínylik. Persze van, aki egy idő után rájön, hogy itt valami nagyon nincs rendben, és a neten keresztül hangot is ad a dolognak. „Neocitran” például az alábbi felismerésre jutott:
„Nos, azt hiszem a Facebook megérdemli, hogy saját korszakot kapjon az emberi elhülyülés történetében. Egy olyan közösségi oldal születik, ahová minden embernek be kell csatlakoznia, különben kiveti a társadalom. Egy olyan oldal, ahol mindent megtudnak rólad, de sosem az igazi énedet fogod mutatni. Olyannak formálnak, amilyennek akarnak. Hogy kik? A tömeg. Nos, vessünk itt véget a történelem órának, elemezgessük kicsit, miért is akkora veszély a Facebook. Mert tegyük fel, hogy van még sok-sok ember, aki hasonlóan kritikus, mint én. És ha a magam példájából indulok ki, ők is ugyanúgy függők lesznek. Olyan ez, mint a legdurvább kábítószer. Mert az is. Vonz, több kell, még több kell, és fizikailag nem öl meg, csak szellemileg. Birkává tesz. Nem bírom ki, hogy ne menjek fel, egyszerűen nem. És magamnak sem tudom megmagyarázni, hogy miért. Gyűlölöm! Egyszerűen gyűlölöm! Ha nem megyek fel, úgy érzem, egyedül vagyok. KÖZBEN TÉNYLEG EGYEDÜL VAGYOK! És akkor nem lennék egyedül, ha nem törődnék* a Facebookkal, és kimennék a Világba, ahol Valódi Emberek élnek. Ha így tennék, kivonulnék a társadalomból. Mert a Facebook maga a társadalom. Mindenki fent van, minden pillanatban, amikor csak teheti. Szomorú, mert egyedül van, ezért azt várja, hogy valaki írjon/lájkoljon/stb. Megtörténik. Boldog lesz, mert törődnek vele. Hol? A Facebookon. A valódi életben? Ott nem. Eredmény:
Virtuális társadalom, ahol az ember csak pozitív visszajelzést kap, mindenki szereti, lájkolja, barátok közt van, nincsenek ellenségek. A valódi világban eközben elgyengülünk, ellehetetlenedünk, megszűnünk emberként létezni. És azt csinálnak velünk, amit akarnak. Ha egyáltalán még egyértelmű, hogy melyik a valódi világ. Dobsz egy szmájlit, közben utálkozva fintorogsz, hidegen hagy* az állapotom, mégis lájkolod. Utálom a Facebookot!”
* káromkodásmentesítés eredménye
Ennyi ijesztgetés után mostmár tényleg következzenek a számok, amelyek jól tükrözik, hányadán áll a világ a közösségi portálokkal és társaikkal.
Elsőként a Facebookról néhány érdekesség:
- Minden kilencedik ember regisztrálta itt magát.
- Havonta 700 milliárd percet töltenek a felhasználók a Facebookon.
- A felhasználók több mint fele naponta bejelentkezik.
- Egy átlagos felhasználó több mint 130 ismerőssel rendelkezik.
- A Facebook-felhasználók átlagosan 15 óra 33 percet töltenek havonta az oldalon.
- A 18 és 34 év közötti felhasználók 48%-a ébredés után egyből bejelentkezik a Facebookra, 28%-uk pedig még az ágyból sem kel ki ehhez a művelethez, hanem mobiltelefonja segítségével csatlakozik a portálra.
- A fiatalok 48%-a a híreket a Facebookról tudja meg.
- Az Fb-t több mint 250 millió ember engedélyezte mobil eszközén.
- A Facebookkal több mint 2,5 millió weboldal áll összeköttetésben.
- Havonta 30 milliárd db tartalmat osztanak meg.
- A Facebookot 70 nyelvre fordították le, 300 000 felhasználó segítségével. (A magyar változaton, mondjuk, még lenne mit csiszolni…)
- Naponta 20 millió applikációval gazdagodik a Facebook.
És most evezzünk más vizekre:
- A YouTube-nak 490 millió olyan egyedi felhasználója van, akik minden hónapban meglátogatják az oldalt. (2011.02.)
- A YouTube 92 milliárd oldalletöltést generál havonta (ebben nincsenek benne a mobilos és a beillesztéssel nézett videók).
- A YouTube felhasználói havonta 2,9 milliárd órát töltenek az oldalon (326 294 év).
- A Wikipedián 17 millió cikk olvasható, több mint 91 000 szerzőtől.
- A Flickr-en több mint 5 milliárd fotó található, az emberek percenként 3000 képet töltenek fel rá.
- A Twitter kb. 500 ezer felhasználóval bővül és 1,6 milliárd lekérdezést kezel naponta.
- Átlagosan 190 millió tweet születik naponta (2011.05.)
- A Google Plusnak több mint 25 millió felhasználója van.
- A Google Plus az eddigi leggyorsabban növekvő közösségi hálózat, ugyanis 16 nap alatt szerzett 10 millió felhasználót (a Twitternek ehhez 780 nap, a Facebooknak pedig 852 nap kellett)
Végezetül egy kis összesítés azoknak, akiket érdekel, mi minden történt kedvenc közösségi portáljukon, mialatt végigolvasták ezt a cikket:
20 perc alatt…
… 1 millió megosztott link
… 1,5 millió létrehozott esemény
… 1,8 millió állapotfrissítés
… 2 millió barátság-elfogadás
… 1,5 millió üzenőfal post
… 2,7 millió feltöltött fotó
… 2,7 millió üzenet
… 10 millió komment
A számok kimagasló aktivitásra utalnak, a regisztrálók között egyre több a fiatal, a rendeltetésszerű használat pedig nem „káros” az egészségre. Csak meg kell tanulnunk alkalmazkodni az új lehetőségekhez, felhasználói és hirdetői oldalról egyaránt.
Forrás: