Egyesek ügyes reklámfogásnak vélik, pedig előbb-utóbb alapvető elvárás lesz valamennyi céggel szemben a termelési folyamat során keletkező hulladékok környezetbarát újrahasznosítása. Természetesen minél előbb megfelel egy cég a jövő követelményeinek, erőfeszítése annál nagyobb visszhangra talál. És a sokat támadott McDonald’s-ra ráfér egy kis „renomé” tuning.
Amikor valaki éttermet nyit, számos dolgot kell – és érdemes – előre átgondolnia. A helyiség optimális (és az ÁNTSZ-nek is megfelelő) kialakításán túl rengeteg engedélyt kell beszerezni, a tulajdonos beállítottságának (profitéhségének) megfelelően fel kell kutatni a legolcsóbb vagy a legjobb minőségű alapanyagokat, össze kell állítani a személyzetet, meghúzni bizonyos határokat (ki, meddig mehet el a vendéggel szemben, mi az, amit még le lehet tenni elé az asztalra stb.), és az ételmaradékok sorsáról sem szabad elfeledkezni. Bár, ahogy mondani szokták, nincs ételmaradék, illetve romlott étel, csak ügyetlen szakács… Szerencsére nem mindenütt ez a hozzáállás, például a McDonald’s éttermek ételhulladékából speciális technológiával biogáz készül.
A budapesti és környékbeli éttermekben éves szinten mintegy 117 tonna élelmiszerhulladék keletkezik, mely immár nem a szeméttelepen vagy a csatornában végzi, hanem a Fővárosi Csatornázási Művek biogáztelepein. Az ételmaradékokból egy előkezelést követően biogázt állítanak elő, melyet a telep épületeinek fűtésére használnak fel. A biogáz egyébként széleskörűen felhasználható, elégetésével elektromos áram és hő képződik. Utóbbit előszeretettel használják a mezőgazdaságban, pl. istállók és kertészetek fűtésére, de lakóépületek hőjének biztosítására is alkalmas, sőt, nyaranta az állattartó telepek hűtésére is bevethető.
A McDonald’s éttermek nemcsak az ételmaradékok, hanem a használt sütőolaj újrahasznosítását is támogatják. Az étteremlánc közel 100 éttermében évente 715 tonna sütőolaj kerül lapátra, pontosabban kannába, hogy biodízelként lássa meg újra a napvilágot. Üröm az örömben, hogy hazánkban a jövedéki adószabályok miatt a McDonald’s beszállítói nem tankolhatnak bioüzemanyagot, ezért a használt sütőolajat Ausztriába szállítják, mert az ott előállított biodízel helyben, legálisan felhasználható. Remélem, hogy a környezet – a szállítás ellenére is – többet nyer, mint veszít ezen az üzleten.
A gyorséttermekhez szokott fogyasztók számára azonban nem az ételmaradékok és a használt sütőolaj mennyisége a legszembetűnőbb, hanem az a szeméthegy, ami egy családi lakmározás után a tálcára, majd ezt követően a szemétbe kerül. Szerencsére a McDonald’s éttermeiben a hulladék sem dobják ki: négyfelé válogatják, majd préselik, bálázzák, végül átadják újrafeldolgozásra. A nehezen lebomló és számos környezet- és egészségkárosító anyagot tartalmazó polisztirol és PVC, illetve egyéb műanyag csomagolóanyagok helyett évek óta papír alapú, lehetőség szerint újrahasznosított csomagolást használnak.
Ennél már csak az lenne nagyszerűbb, ha legalább a helyben fogyasztott hamburgereket és egyéb nyalánkságokat nem csomagolnák külön-külön dobozba, papírlepedőbe, hiszen az újrahasznosított csomagolás elkészítése is meglehetősen energiaigényes és környezetkárosító. Kérdés persze, hogy a dizájnos papírok nélkül mi tartaná egyben a szendvicset, vagy éppen magát az étteremláncot…
Forrás: