Új, hivatalos fizetőeszközök terjednek a zenei fesztiválokon. A fiatalok gond nélkül átálltak az érintés nélküli technológiára, és a buli végéig elégedettek is voltak vele.
A nyugati országhatár túloldaláról érkezőknek nem volt akkora újdonság, a magyar fiatalok azonban eddig csak elvétve találkozhattak a készpénzt helyettesítő fizetőeszközökkel (TakarékPont PayPassTM). Idén azonban fordult a kocka, a Sziget Szervezőiroda rendezvényein ezúttal nem kívánatos vendég volt a készpénz. A soproni VOLT Fesztiválon a fiatalok a belépő mellé egy-egy Metapay Fesztiválkártyát kaptak, melyet a feltöltőpontokon készpénz vagy bankkártya segítségével lehetett „beélesíteni”. A tetszőleges összeggel feltöltött Fesztiválkártyákkal azután már bátran a sörcsap felé lehetett venni az irányt. Az érintés nélküli fizetésre alkalmas Metapay Fesztiválkártyákkal – még illuminált állapotban is – gyorsan és egyszerűen ment a fizetés, a hasznos holmit elegendő volt a leolvasó terminál közelébe helyezni, és a számla pillanatok alatt kiegyenlítésre került. A józanabb fesztiválozóknak azért megfordult a fejében, hogy a pénz így könnyebben kifolyik a zsebükből, mert a fizetőeszköz nincs fizikailag jelen, de azért túl nagy jelentősséget nem tulajdonítottak a dolognak. Ami egy kicsit érzékenyebben érintette őket, az a sorban állás, amire a buli végén kényszerültek, ha hozzá akartak jutni a kártyán maradt összeghez. Erről az opcióról – a teljes körű tájékoztatás ellenére – sokan nem tudtak. Aki tudott, az viszont mehetett a sor végére, mert a „végelszámolás” egy hangyányival lassabban ment, mint az érintés nélküli fizetés. Olyanok is akadtak, akik kényelmi okokból inkább veszni hagyták a kártyán maradt összeget.
Érvként még el szokták mondani, hogy ez a fizetési mód biztonságosabb a készpénzhasználatnál, mert a fesztiválozók nem szaladgálnak tömött bukszával, de ne felejtsük el, hogy sokak zsebében ugyanúgy ott lapult a készpénz vagy a bankkártya, hiszen ezekkel tudták menet közben feltölteni a Fesztiválkártyát. Az meg pusztán logisztika kérdése, hogy melyik zsebünkbe csoportosítjuk a nagyobb „összeget”. Szerencsére a kártya elvesztése vagy ellopása nem jelentett problémát, a személyzet gyorsan pótolta a „hiányosságot”, a szerencsésebbeknek pedig még az egyenlege is átkerült az új kártyára. A villámgyors és higiénikus fizetési megoldással a kereskedők is elégedettek voltak, mert sokkal több vevőt tudtak azonos idő alatt kiszolgálni, nem kellett bajlódniuk a készpénz és a visszajáró számolgatásával, és az sem fordulhatott elő, hogy rosszul adtak vissza vagy elszámolták magukat. Egy fájó pontjuk volt csupán, hogy kevesebb borravalót kaptak, pedig lett volna rá – igaz kissé körülményes módon – lehetőség. Mindent egybevetve a 102 000 fő részvételével zajlott VOLT Fesztiválon jól vizsgázott a Metapay rendszer. A Balaton Soundon és a Szigeten szintén sikerrel vette az akadályt a Fesztiválkártya, ám a nagyszabású rendezvényeken nemcsak ezzel a kis plasztiklappal, hanem a helyszínen (ill. elővételben) megvásárolható karórákkal (bruttó 7990 Ft) is lehetett érintés nélkül fizetni, így a résztvevőknek a testi épségükön kívül semmi egyébre nem kellett ügyelniük. Az óra ráadásul a fesztivált követően is mutatja a pontos időt, a rajta maradt összeget pedig ugyanúgy vissza lehetett kérni, kapni, mint a kártyánál. A Szigeten egy harmadik alternatíva is létezett az érintés nélküli fizetésre, méghozzá a Vodafone jóvoltából, aki a Szigeten tesztelte az NFC-s mobiltelefonokat, melyekkel – a karórához hasonlóan – pillanatok alatt nyélbe lehetett ütni az adásvételt.
Visszatérve a Fesztiválkártyához, a hazai fejlesztésű Metapay a világ legkorszerűbb fesztiválos fizetési rendszere, melynek debütálása annyira jól sikerült, hogy a Sziget Szervezőiroda jövő évi rendezvényein (Balaton Sound, VOLT, Sziget Fesztivál) is kizárólagosságot fog élvezni, pontosabban a hasonló célt szolgáló MasterCard PayPass kártyákkal (és egyéb eszközökkel) karöltve szorítják majd ki a készpénzt a rendezvények helyszínéről. A Metapaynek is megéri a buli, hiszen az egyhetes Sziget Fesztivál egy becslés szerint kb. 50-100 milliós bevételt jelentett a cégnek (ennyi lehetett kb. a tranzakciós díjakból befolyt összeg, amely a kereskedőket terhelte).
A zenei rendezvények sora azonban ezzel még nem ért véget. A Hegyalja Fesztivál érintés nélküli fizetésre lehetőséget adó kártyája ugyan „betétdíjas” volt (500 Ft), és a Fesztiválkártyával ellentétben nem élvezett kizárólagosságot, ám bizonyos előjogokhoz (5% árkedvezmény) hozzá tudta juttatni használóit. Az EFOTT-on is a készpénz maradt a hivatalos fizetőeszköz, mellette azonban néhány takarékpontos PayPass kártya és karóra is feltűnt, a kereskedelmi egységekben pedig ott lapultak a PayPass leolvasók. Aki PayPass karórájával felszerelkezve indult bulizni, eleve jól járt, mert órával fizetve kevesebbe került a belépő. Akinek megtetszett az érintés nélküli fizetési mód, az a helyszínen rendelhetett magának takarékpontos PayPass karórát. Ez az óra viszont az EFOTT után is funkcionált, hiszen bármelyik PayPass elfogadóhelyen fizethetnek vele.
Kis körképünkből is látszik, hogy az érintés nélküli fizetés itthon is egyre népszerűbb, kíváncsian várjuk – helyszínekben és eszközökben – a folytatást.
Forrás: