Idén is számos találmányt küldtek be a diákok az Electrolux Design Lab pályázatára, amely igencsak megmozgatta a fantáziájukat. A szervezők olyan terveket vártak, melyek megoldást kínálnak a jövő helyhiánnyal küzdő városlakóinak a háztartási munkákra. Az izgalmas feladat hallatán sokan munkához láttak, jobbnál-jobb ötletek születtek, melyekből természetesen mindkét fél profitál.
2050-et írunk, az emberek kis kapszulákban élik mindennapjaikat. Ezekben a kis mikro életterekben csak a legszükségesebb használati tárgyaknak jut hely. Minden mást elkoboz és megsemmisít a kacatrendőrség. Valahogy így kezdődne a történet, ha ez egy sci-fi forgatókönyve lenne. De nem az. Az Electrolux minden bizonnyal valami hasonlót képzel a jövőről, ezért azt adták feladatként a diákoknak, hogy tervezzenek a 2050-re totálisan elvárosiasodó lakosság számára helytakarékos és praktikus háztartási gépeket. A nemzetközi designversenyre 50 országból közel 1300 pályamű érkezett. A szakemberekből álló zsűrinek (Benjamin Hubert – londoni formatervező, Ineke Hans, Jon Marshall, a BarberOsgerby stúdió igazgatója és Henrik Otto, az Electrolux globális tervezési részlegének alelnöke) nem volt könnyű dolga, hiszen csak 3 ember fér rá a dobogóra. Végül a legjobbnak egy indukciós főzőalkalmatosságot ítéltek, mely egy indiai fiú, Peter Alwin keze, pontosabban esze munkáját dicséri. Az alakja után The Snail (Csiga) névre keresztelt találmány nem más, mint egy indukciós technikával működő melegítő- és főzőeszköz, melyet bármilyen (mágnesezhető) edényre, serpenyőre, bögrére rá lehet ragasztani, tehát gyakorlatilag tűzhely nélkül melegíthetünk, főzhetünk a segítségével. Ráadásul az eszköz teljesen mobil, konnektor helyett egy nagysűrűségű cukorkristály-akkumulátorból nyeri az energiát, fűtőszál helyett indukciós tekercs rejtőzik a belsejében. A tekercs váltakozó elektromágneses mezőt hoz létre, ennek hatására hőt keltő örvényáram keletkezik, mely pillanatok alatt felforrósítja az edény falát. És ez még mind semmi, az eszköz beépített érzékelői meghatározzák a melegítendő étel típusát, és automatikusan beállítják a melegítéshez szükséges időt és hőmérsékletet! Mobil találmányával az indiai fiú felülmúlta a zsűri elvárásait, ezért lett az ő „Csigája” a befutó.
A dobogó második és harmadik fokára egy orosz és egy amerikai diák állhatott. Yuriy Dmitriev egy biopolimer géllel működő hűtőszekrényt tervezett, melyet Bio Robot névre keresztelt, Mathew Gilbride pedig egy Modular Kitchen-t alkotott, a falra szerelhető berendezés rugalmas megoldást kínál a főzésre, a hűtésre, a légkondicionálásra és a világításra.
A díjakat 2010. szeptember 23-án vehették át a győztesek a 100% Design London kiállítás keretében. A futurisztikus melegítőeszköz 5000 eurót és egy gyakornoki álláslehetőséget hozott gazdájának, akit fél évre tárt karokkal várnak az Electrolux egyik globális terméktervező központjában. A Bio Robotért 3000 euró, a Modular Kichenért 2000 euró ütötte a tervezők markát. És hogy mit nyert mindezzel az Electrolux? Felhasználható, továbbfejleszthető és legyártható zseniális ötleteket, egy remek gyakornokot Peter Alwin személyében, és a cég jó hírének, valamint innovációk melletti elkötelezettségének kihangsúlyozását világszerte.
A pályamunkákkal a verseny honlapján alaposabban is meg lehet ismerkedni.
A döntős pályaművek pedig itt tekinthetőek meg.
Akit az indukciós főzőtechnika részletesebben is érdekel, az itt olvashat róla.