Szögezzük le már az elején: nincs tökéletes és hibátlan projektmenedzsment módszer! Mindegyiknek van előnye és hátránya, de bármelyiket is választod, mindegyik segítség a menedzsmenthez. Érdemes az alapján választani, hogy milyen típusú feladaton dolgozunk, mit szeretne az ügyfél, milyen erőforrásaink vannak.
A digitális korszak kezdetének modelljei a 90-es években
A 90-es években a szoftverfejlesztésben többfajta projektmenedzsment-modell alakult ki az évek során. Ezek célja, hogy egy vázlatos keretrendszert alkossanak a fejlesztés folyamatáról. Ezáltal útmutatót adnak a hatékony és átgondolt fejlesztéshez. Igazi előnyük, hogy megszabva az egyes folyamatlépések sorrendjét, elvégzésük módját, idejét, biztonságos keretet ad a közreműködőknek, és hatékonyabbá tehetik a munkát. Nézzük a 90-es évek modelljeit!
V-modell – tervezés és tesztelés, a projektmenedzsment kulcsa
A V-modell a vízesésmodell módosításával keletkezett, annak továbbfejlesztéseként. Itt azonban minden tervezési fázisnak van egy párja a tesztelési fázisok között, ezáltal a tesztelés jóval nagyobb hangsúlyt kap a modellben.
Agilis modellek – Robbanásszerű fejlődés az ezredforduló után
Az agilis modellek a 2000-es években már kifejezetten a szoftverfejlesztési folyamatok sajátosságaihoz készültek. Ilyen a Scrum vagy a Kanban. Az agilis szoftverfejlesztés főbb alapelvei a használható termék gyors leszállítása, a rugalmas alkalmazkodás a folyamatos változásokhoz, a szemtől-szembeni kommunikáció, a fölösleges körök, feladatok minimalizálása, az általános bizalom a munkatársak között, akik önszerveződő csoportokban dolgoznak.
A Scrum
A scrum szabályai világosak és elég kötöttek is, feszes tempóhoz és jól ismert projektek esetén hasznos lehet. Egy scrum csapat kisméretű, keresztfunkcionális (különböző szakértelmű, különböző szakterületű) emberekből áll, és önszerveződő. Folyamatosan össze kell gyűjteni, nyilván kell tartani az elvégzendő feladatokat, prioritást rendelve hozzájuk. A csapat sprintekben, azaz fix hosszúságú szakaszokban (1–4 hét) szállítja le a kiválasztott feladatok közül potenciálisan élesíthető, kész megoldásokat. A scrum egyik sarokköve, hogy mindennapos, rövid, hatékony megbeszéléseket kell tartani, amelyeken mindenki három főkérdésre kell, hogy válaszoljon:
-
- Mit csináltál az előző megbeszélés óta?
- Mit fogsz csinálni a következő megbeszélésig?
- Akadályozza-e valami a munkádat?
A Kanban
A Kanban több ponton is látszólagos ellentmondásba kerül a Scrum alapelveivel. Az egyik legfontosabb, hogy a folyamatos áramlást támogatja a sprintek helyett. A modell szerint a sprintek körüli események (sprint tervezés, retrospective, sprint review) felesleges akadályokat gördítenek a tökéletes áramlás útjába. Nem használja a kereszt-funkcionális csapatokat, és nagyobb átszervezés nélkül kezd bele a hatékonyság javításába. Ami nagyon fontos még: minden szakértői team egyszerre kevés feladaton fog dolgozni, így a folyamatos áramlás mellett össze fogják hangolni a munkájukat
A Kanban 4 tulajdonságon alapszik:
- Jól látható munkafolyamat
- Folyamatban lévő munka mennyiségének korlátozása
- Az áramlás mérése és javítása, optimalizálása
- Világosan definiált folyamat szabályok
Végül, íme, négy rendkívül hatékony projektmenedzsment alkalmazás
- Habit – mert így szoktad
Mint a legjobb feladatkezelők, ez is végtelenül egyszerű: létre kell hozni a szokásos teendőkre egy-egy emlékeztetőt, amelyet nyomon követhetünk az alkalmazáson belül. Ha aznap elvégeztük, csak kipipáljuk, és kész is. Legtöbbször még az alkalmazást sem kell megnyitni – elég csak a widgetben ellenőrizni.
- Monday.com – igazi projektmenedzser álom
A monday.com segítségével menedzselhetjük a timeline-okat, feltölthetjük a munkákhoz szükséges dokumentumokat, láthatjuk, ki hol tart a projektekben. Sőt, azt is egy pillantás alatt felmérhetjük, hogy melyik kolléga épp mennyire leterhelt egy adott napon. A projekteket több mélységben is felvihetjük, mondjuk ügyfél/projektek felosztásban.
- Ulysses – gyűjts a gondolataidat
Az Ulysses egyik legnagyobb dobása, hogy akár évekre visszamenőleg is kezelhetjük benne jegyzeteinket vagy kész szövegeinket. Sőt, a feljegyzéseken túl a beillesztett képeket, fotókat, illetve a hozzáfűzött megjegyzéseket is eltárolja. Szintén nagyszerű funkció, hogy a WordPress blogokat – saját szerveren vagy a WordPress.com-on lévőket egyaránt – is támogatja, vagyis a megírt anyagokat közvetlenül a programból publikálhatjuk. Hihetetlenül jól működő exportálási lehetőségekkel is felszerelték. A teljes dokumentum bármilyen stílusban exportálható – akár PDF-ben, akár e-book formátumban.
- Things – a projektmenedzserek mentőöve
Végre egy todo-alkalmazás, ami nem csak szép, de egyszerű is. Letisztult dizájn, könnyű kezelhetőség. A feladatokat rögzíthetjük a beérkező levelek mappában, majd a megfelelő felelősségi körbe (otthon, munka, iskola) vagy projektbe rendezhetjük. Ezután meg lehet jelölni a határidőket, és hozzá lehet rendelni az elvégzéshez tervezett időt. Az elvégzettként jelölt teendőket a naplóban ellenőrizhetjük vissza, és ugyanígy nyomon követhetjük az egyes felelősségi köröket is.
Ha szeretnél további hasznos alkalmazásokat kipróbálni iOS-en, akkor olvasd el korábbi összefoglaló cikkünket!
Cikkünk első részét pedig itt olvashatod!
Comments are closed.