Általánosságban elmondható, hogy a modern projektmenedzsment története 1950 körül kezdődött. 1900-ig is voltak azért bravúros projektek, amiket valakik valahogyan nyilván elég jól egyben tartottak és levezényeltek.
A projekteket általában maguk a kreatív építészek és mérnökök vezették, köztük például Christopher Wren, Thomas Telford és Isambard Kingdom Brunel. Wrennek például született tehetsége lehetett a szervezéshez, tervezéshez és kivitelezési határidők betartásához és betartatásához, hiszen az 1666-os londoni nagy tűzvész után újjáépülő 87 londoni templomból 55-öt ő tervezett, köztük olyan remekeket, is, mint a Szent Pál székesegyház. Igen, több mint 300 évvel ezelőtt, papírral, lúdtollal – 1710-ben!
Az első igazi projektmenedzsment eszköz
1910-es években született meg a Gantt-diagram, amelyet Henry Laurence Gantt (1861–1919) dolgozott ki. Majd az 1950-es évek feltalálta a kritikus út módszerét (CPM). Ekkor már az USA is modern projektmenedzsment technikákat alkalmazott , például a Polaris projektjében. 1956-ban pedig megalakult az Amerikai Költségmérnökök Szövetsége (ma AACE International). 1958-ban jött a program értékelési és áttekintési technika (PERT) módszerének feltalálása, majd 1969-ben létrejött a Projektmenedzsment Intézet (PMI), méghozzá a projektmenedzser szakma előmozdítása érdekében.
Ekkor már valós igény mutatkozott a szoftverfejlesztésben a projektek összefogására, a folyamatok optimalizálására, hogy kizárják a lehető legtöbb hibát, és minél hatékonyabban működhessenek.
Többfajta projektmenedzsment modell alakult ki az évek során
Ezek célja, hogy egy vázlatos keretrendszert alkossanak a fejlesztés folyamatáról. Így útmutatót adnak a hatékony és átgondolt fejlesztéshez. Igazi előnyük, hogy megszabva az egyes folyamatlépések sorrendjét, elvégzésük módját, idejét, biztonságos keretet adnak a közreműködőknek, és hatékonyabbá tehetik a munkát. Nézzünk egy kis projektmenedzsment történelmet!
Vízesés modell – a szoftverfejlesztések kezdete, azaz a legendás 70-es évek
Az 1970-es években a tradicionális szoftverfejlesztési módszertanok legjelentősebb példája a Vízesés modell (Waterfall) volt. A fejlesztés folyamata eszerint több, egymás után lezajló részkomponensből tevődik össze. Fontos, hogy minden fázis megkezdésének feltétele az előző fázis befejezése.
Iteratív modellek – az 1980-as évek projektmenedzsment eszközei
Többféle iteratív megközelítés is létezik:
A Spirál modell
Ez egy kockázatvezérelt modell, ami úgynevezett iterációkból áll, melyek folyamatosan ismétlődnek a projekt során. Egy iteráció 4 nagyobb fázisból áll. Ahogy fejlődik a termék, ugyanazokon a fázisokon megy keresztül újra és újra – ez teszi lehetővé a kockázatok korai felismerését. Az egyes iterációk végén a követelmények egyre nagyobb részhalmazát kielégítő rendszer áll elő. Hátránya viszont, hogy a nagyszámú köztes iteráció miatt sok, végül felesleges dokumentáció születhet.
A RUP (Rational Unified Process) modell
A RUP abban különbözik a konvencionális folyamatmodellektől, hogy mindegyik korábban tárgyalt általános folyamatmodellből tartalmaz elemeket. Így míg azok a folyamatoknak csak egy egyszerű nézetét adják, a RUP támogatja az iterációt, miközben jól illusztrálja a specifikáció és a tervezés tevékenységeit. Nem egy kész, követendő eljárást ad minden projektre, sokkal inkább egy könnyen változtatható keretet azok kézben tartásához.
Prototípusos (evolúciós) fejlesztés
Az evolúciós fejlesztés alapötlete, hogy a kezdeti követelmények alapján lehetőleg olcsón és gyorsan fejlesszünk ki egy termékverziót. Ennek a terméknek a használata során összegyűlt tapasztalatokat építsük be egy újabb termék verzióba. Majd ezt a folyamatot mindaddig ismételjük, amíg el nem érjük a kívánalmaknak már megfelelő rendszert.
Újrafelhasználás-alapú (komponens) fejlesztés
A módszer lényege, hogy már kész (lefejlesztett vagy megvásárolt), szoftverkomponenseket (függvényeket) használnak fel újra és újra szisztematikusan. A (későbbi) újrafelhasználhatóságot már a tervezésnél figyelembe kell venni.
Következő cikkünkből megismerheted a digitális korszak kezdetétől fejlesztett modelleket.
Comments are closed.