A VR (virtuális valóság) headsetek egyre elterjedtebbek, bár még mindig messze vagyunk attól, hogy minden háztartásban ott legyenek. Talán ezért is vannak sokan úgy vele, hogy ez csak valami bohóckodás és játékra való, meg arra, hogy úgy csináljunk mintha egy hullámvasúton lennénk. Pedig a VR szemüvegek sok más érdekes és hasznos dologra is képes.
Egyik ilyen lehetőség a 3D modellezés
Hiszen mennyivel természetesebb, ha az éppen készülő modellt körbe tudsz járni, megvizsgálni, hogyan néz ki más szögből, hogy csatlakoznak az egyes részek egymáshoz. Ráadásul a virtuális valóság segítségével sokkal könnyebb megmutatni valakinek az elkészült modelleket „élőben”, mint egy monitoron. Ezeket a lehetőségeket használják ki például az Audi szakemberei is.
De az építőiparban is új lehetőségeket tesz lehetővé
A megtervezett épületeket akár be is járhatjuk a megrendelővel. Hogy milyen előnyökkel járhat ez? Például olyan problémákra derülhet fény, amik egy alaprajz vagy egyszerű látványterv vizsgálata során nem feltétlen jönnek elő. Ha fontos az elégedett megrendelő, akkor a virtuális valóság kihagyhatatlan eszköz lehet!
És ha már az építészetnél tartunk, ne felejtsük el a belsőépítészeket sem! Ezen a területen már régóta használnak nagyon pontos és precíz látványterveket. De mennyivel látványosabb a megrendelőnek és mennyire megkönnyítheti a belsőépítész munkáját is, ha az ügyfelek gyakorlatilag bejárhatják a terveket.
Az oktatásban és orvostudományban is új módszereket hoz létre
Mert mostantól az orvostan-hallgatók nemcsak a könyvekből tanulhatnak bizonyos beavatkozásokról, hanem ők maguk ki is próbálhatják, gyakorolhatják. Ráadásul úgy, hogy egyetlen páciens élete sem múlik rajta.
Az sem elhanyagolható lehetőség, hogy egy-egy vizsgálat vagy beavatkozás előtt az orvosok pontosabb képet kaphatnak a páciens állapotáról. Így a virtuális valóság segítségével még pontosabban megtervezhetik, mi történjen.
De a VR nem csak a diagnózisban segíthet! Hanem magában a kezelésben is: például hatékonyan csökkentheti a páciensek fájdalmait, ezzel is elősegítheti a gyógyulásukat.
És ne felejtsük el a szórakozást sem!
Mert a VR-ral olyan szórakozási formákat is lehetővé tesz, amire mondjuk egy adott embernek addig nem volt lehetősége. Például lehet múzeumot látogatni, vagy világot látni anélkül, hogy ki kellene mozdulni otthonról!
Igaz, még eléggé gyerekcipőben jár a technológia, de már rengeteg lehetőség van benne – és nem nehéz elhinni, hogy még több is lesz. Érdemes lehet a fél szemét annak is rajta tartania, akit eddig nem érdekelt annyira a dolog.
Comments are closed.