A Wikipédia definíciója szerint a Viber egy szabadalmaztatott keresztplatformos azonnali üzenetküldő VoIP alkalmazás okostelefonokra fejlesztve. 2010. december 2-án indították, és mostanában érte el a 200 millió felhasználót. Eredetileg iPhone-ra fejlesztették, ma már elérhető az összes jelentős platformon: Mac OS, Android, BlackBerry OS, Series 40, Symbian, Bada, Windows Phone, és Microsoft Windows, ami azt jelenti, hogy már nem csak okostelefonról, hanem laptopról, asztali gépről is chatelhetünk és telefonálhatunk.
A Viber sikerének titka egyszerű: a megjelenéséig az egyetlen értelmes alternatívát VoIP szolgáltatásra okostelefonon a Skype jelentette, de a Skype-ot abban a korban indították, amikor még okostelefonok se léteztek, ezért az okostelefonra szabása komoly kompromisszumokkal járt.
A körülményes felhasználó keresés, körülményes csoportos hívás, chatek listázhatatlansága, képküldés gyengesége pont elég piaci rés volt ahhoz, hogy betörjenek rajta olyan szolgáltatások, amik kifejezetten az okostelefonosok igényeit elégítik ki. A Microsoft úgy néz ki egy újabb csatát veszít, 2011-ben adtak 8,5 milliárd dollárt a Skype-ért amikor már láthatták, hogy nem a Skype a jövő. Legalábbis nem egy olyan Skype, amit a Microsoft fejleszt tovább.
Telefonálási élményre ugyan még mindig inkább a Skype-ot javaslom, mint a Vibert, de a világot ma már elképzelni sem lehet csoport üzenetek, chatek és hangulat nyilvánító matricák nélkül, és ezekben a Viber a király.
Matricabolt
A matricabolt bevezetésével pedig bevételi forrást is sikerült kitalálniuk, ami ebben az iparágban pedig nem egyszerű, hiszen pontosan azért gyűjthetnek rengeteg felhasználót, mert amúgy létező fizetős szolgáltatásokat váltanak ki ingyenességükkel.
A Matricaboltban rengetegféle hangulatot leíró és bemutató állatkás vagy épp embert ábrázoló matricát érhetünk el, amelyek egy része ingyenes, de van olyan csomag, amiért fizetni kell. A relatíve alacsony, kb. 500 forintos csomagár azonban nem riasztó, főleg ha nyugat-európai, amerikai felhasználókra gondolunk.
A matricák mellett a ViberOut nevű szolgáltatásukkal nem Viberes mobilosok és vezetékes számok is alacsony tarifákon hívhatók, de ennek a jobb kihasználhatóságához, bármennyire is mást mondanak magukról, a hanghívások minőségét feltétlenül javítaniuk kell.
Most májusban 20 millió dolláros befektetést kapott a cég, így vélhetően van más alternatívájuk is a pénztermelésre.