Az okostelefonok megjelenése teljesen új korszakot hozott az emberiség történetébe. GPS, viber, bkv menetrend, mobilfizetés, netrádió, pulzusmérő stb. De van a hasznos alkalmazásokon felül egy olyan hozadék, amit sokkal fontosabbnak tartok: az emberek elkezdtek újra gondolkozni.
Kicsit ellentmondásosnak hangozhat ez a kijelentés, hiszen az „okosvilágban” már helyesen írni se kell tudnunk (vagy írni se), egy telefonszámot se kell fejben tartanunk, és amúgy is, nagyjából mindent megold a kütyü, ami tettre készen pihen a zsebünkben. Nem is az általános hatások kapcsán értettem, hanem arra, hogy úgy tűnik, a kreatív elméknek, feltalálóknak a mobilalkalmazás egy olyan kapocs, ami hihetetlen módon beindítja az innovációs kezdeményező hajlamot. Olyan új innovációk látnak napvilágot mostanában, amikhez a mobilalkalmazás csak egy kényelmi plusz, de azok nélkül is ki lehetett volna bármelyiket találni, mert anélkül is zseniális ötletek. Mégis, minden egyes esetben azt látom, hogy az innovátorokat a mobiltechnológia inspirálta, és koncepciójuk mozgatórugója az alkalmazás, ami nélkül az ötlet talán eszükbe se jut, vagy nem tartják megvalósításra érdemesnek. Egyértelművé vált, hogy a kezünkben lévő mobil egy olyan platform, ami ledöntötte az olyan újítások előtt álló gátat, amelyeknek egy irányítóközpontra van szükségük. Sorozatomban ilyen zseniális, az életminőséget javító, sőt egy teljesen más szintre emelő koncepciókat fogok bemutatni, mert a jövő már itt van a szobánkban.
A feltalálóknak ma már nem kell hatalmas tőkével rendelkezniük, hogy a prototípus után a sorozatgyártást is el tudják kezdeni, egy igazán jó ötletet elég feltenni egy közösségi finanszírozással foglalkozó oldalra, ahol bárki átlagemberektől gyűjthet adományokat vállalkozása beindításához.
A közösségi finanszírozás – crowdfunding – a legfiatalabb internetes jelenség, amely egyre nagyobb szerepet kap a kreatív ötletek és művészi projektek megvalósításában világszerte. 2009 óta annyira divatos lett ez a modell, hogy számos vállalkozás, kezdő vállalkozó és művész lát elindulási, bemutatkozási, befutási lehetőséget a közösségi projekt oldalakban.
A tervezett könyvek, rajz- és dokumentumfilmek, koncertek, találmányok, és startup vállalkozások bemutatkozásai, projektvázlatai alapján a felhasználók eldönthetik, hogy támogatják-e az ötletgazdákat. A közösségi oldalakon meghirdetett projektek sikere az ismerősök aktivitásán múlik, egy jó ötlet már néhány száz támogatóval is komoly sikert érhet el.
LIFX, az okosizzó
Az innovátorok a legnépszerűbb crowdfunding oldalon robbantottak: a Kickstarteren kitűzött 100 000 dolláros tervezett célt már a első napon túllépték, és végül közel 10 000 adományozótól 1,3 millió dollárt sikerült összegyűjteniük. Nem is csoda, mert egy zseniális dolgot gondoltak újra: az egyszerű izzót.
Ahogy a promótáló videójukban is elmondja a feltaláló, az emberiség egyik legnagyobb találmánya az Edison által 1879-ben feltalált izzólámpa, azonban több mint 130 év alatt ez az eszköz nem sok változáson ment keresztül. Az egyetlen funkciója még mindig az, hogy fel és le lehet kapcsolni, ha felkapcsoljuk világít, ha lekapcsoljuk elsötétül. Igazából ez így rendjén is van, ezt várjuk tőle.
De mi van, ha azt mondom, a lakásod felveheti az aktuális hangulatodhoz passzoló színt, fényerősséget, és nem kell a kapcsolóhoz rohangálni a kanapéról, ha evés után hangulatvilágításra kapcsolnál?
A fejlesztők újraértelmezik az egyszerű háztartás világítását, és a szabványizzóként bármelyik hagyományos izzó helyére becsavarozható LED-es izzójukat megfűszerezték egy vezeték nélkül kapcsolódó mobilalkalmazással, amivel teljes körűen kontrollálhatjuk a lakás fényeit, bármikor, bárhonnan. Kezdődjön a játék: ébredj fokozatosan világosodó fényre a sötét földszinti lakásodban, mintha a nap keltene, vagy úsztasd lakásod napnyugtakor bordó fényárban!
Természetesen a játék mellett ez a koncepció rendkívül sok hasznos és kényelmi funkcióval bír: az alapértelmezett időzítésen, illetve szín- és fényerőválasztáson túl a nyaralás alatti lakásbiztonságban is komoly szerepet vállalhat mostantól az időzített működés funkció, ami a nap bizonyos szakaszaiban automatikusan fel-, majd 1-2 órával később lekapcsolja a világítást, azt az érzetet keltve, hogy a tulajdonos otthon tartózkodik. Már csak egy olyan alkalmazás kéne, ami kiveszi a postánkat!
A különböző gyorsaságra és intenzitásra állítható stroboszkóp-funkció pedig a fiatalok nagy kedvence lehet.
Kérdés, hogy mennyire gátolja majd az elterjedést a hagyományos izzókhoz képest körülbelül 10x-es ár (69 USD, azaz kb. 15 000 Ft), ami annak ellenére elég sok embernek ingerküszöb feletti lehet, hogy a 40 000 órás élettartama csaknem háromszor hosszabb, mint egy általános kompakt fénycsőé. A távirányító alkalmazás ingyenesen letölthető az App Store-ból vagy a Google Playről.
A projektről részletesen itt olvashatsz.