Egyre több régi márka kel új életre a retro hullámot meglovagolni szándékozó cégek jóvoltából. Van, akit a Ki mit tud és Táncdalfesztivál-bejátszások láttán önt el a nosztalgia, mások legalább ennyire megörülnek egy padlásról előásott bakelitlemeznek, egy emlékkönyvbe ragadt, alig használt kakasos nyalókának vagy egy kopott mackónadrágnak, ami a mai divatnak már rég nem felel meg, de takarítani még elmegy. Jó hírünk van a nosztalgiázóknak, egyre több régi márka kel új életre. Az üdítőitaloktól roskadozó polcokon mára megszokott látvánnyá vált az „újratöltött” Traubisoda, melynek nemcsak az íze, a reklámja is szép emlékeket idéz a 30-as, 40-es korosztályban.
De újra kapható a Márka és a Sztár is, bár ezeket valószínűleg nem a minőségük, hanem az általuk keltett emóciók miatt emelik le a vásárlók a polcról.
Az édességek között is találunk régi ismerősöket, a Balaton szelet és a Szerencsi csokik mellé újabban Geszti Eszti is bejelentkezett. A gesztenyében utazó Príma Maroni Kft. megvásárolta a védjegyet, kicsit korszerűsítette a terméket, de nem bántotta a csomagolást, így a gyanútlan szemlélő gyermeki örömmel fedezheti fel régi kedvencét a boltokban. Ha már rúd, legyen kövér, ezért egyből golyó és szív alakban is legyártották a gesztenyés finomságot. Geszti Eszti azonban nem egyedül, hanem Gesztenye Marci társaságában néz szembe a 21. század kihívásaival és éhes fogyasztóval. Ám nemcsak az élelmiszerek, hanem a ruházati márkák között is vannak nagy újrakezdők. Az 1971-ben debütált Tisza cipők 2003-ban a Clash Kft. jóvoltából kerültek újra a mintaboltokba, bár a Tisza Cipőgyártó Kft. elvileg nem szűnt meg létezni. A legendás márkát Vidák László vezette be újra a köztudatba. Megvásárolta a T-logót, az új modellekből származó bevétel már őt illeti, az eredeti gyártónak pusztán a Tisza cipő névhasználati joga maradt meg. Vidák egy fiatal grafikusokból, ruha- és cipőtervezőkből álló csapattal együttműködve a legendás elődre emlékeztető, ám a mai kor igényeinek minden tekintetben megfelelő, dizájnos cipőket gyárt kis szériában. Szerencsére a márkát nem tömegtermékként álmodták újra, és nem a negyvenes korosztály érzelmeire hatva kívántak eladást generálni. Reklámkampányuk is rendhagyó módon indult, eleinte csak szórólapokon adták hírül a Tisza feltámadását, később a célcsoportul választott szubkultúra számára hiteles zenészek és dj-k lábán „tűnt fel” egy-egy Tisza cipő (pl. Belga zenekar, dj Cadik, dj Solid). A márka több zenei fesztiválon is képviseltette magát (pl. Volt). Trendi honlapjukon nemcsak cipőiket, hanem az általuk gyártott felsőruházati cikkeket, lemezre hajazó fülbevalókat is szemügyre vehetjük. Az eredeti Tisza cipőt hallomásból is alig ismerő fiatalok (16-26 éves korosztály) ráharaptak az ügyesen feltámasztott márkára, annak ellenére, hogy a cipőket 16-20 000 Ft körüli áron kínálják. Most ismét nagy dobásra készül a cég, két olyan ruházati márkával bútoroznak össze, melyek hasonló életérzést közvetítenek. A két nagy visszatérő, a Senior (anno Váci Kötöttárugyár) és a Méta (Skála-Coop brand) szabadidőruháit fiatalok tervezik, nemcsak fiataloknak. Aki mackónaci helyett inkább farmert hordana, annak a Trappert ajánlom. Fazonra ugyanaz, mint a 80-as években, és az ára sem emelkedett sokat. A jelenlegi gyártó és forgalmazó – Nádasi Sándor – 2005-ben kezdte el árusítani a Trappereket, bár nem verte nagy dobra az újraindulást. Reklámra például egyáltalán nem költött, a legendás márka visszatérése valószínűleg szájhagyomány útján terjedt.
Sokan azt vallják, hogy kevesebb kockázattal jár feltámasztani egy hajdan volt márkát, mint bevezetni és ismertté tenni egy újat. A multik már a rendszerváltás környékén megszerezték a népszerű magyar márkák többségét, melyekkel azonban óvatosan bánnak, nehogy bezavarjanak velük saját termékeik forgalmába. Éppen ezért nem biztathatom az olvasókat azzal, hogy szabad a pálya, de azért érdemes nyitott szemmel járni. Mielőtt bárki újjáéleszt egy márkát, mérje fel, hogy milyen asszociációkat kelt a termék neve az emberekben, milyen iránta az érdeklődés, mitől lesz a márka/termék napjainkban is kelendő, mivel lehet érzelmi kötődést generálni a fogyasztókban és biztosított-e a gyártáshoz szükséges technológiai háttér, üzemméret. Aki minderre tudja a választ, elkezdhet a kiszemelt márkával kísérletezni.
Forrás: