Részt vettem a 2014-es Smartmobil konferencián, hogy friss információkat szívjak magamba a legfrissebb mobil- és startup-trendekből.A „mobilforradalomnak” leginkább a marketingvetületei és üzleti felhasználási lehetőségei érdekelnek, ezért jobbára a „Kék teremben” követtem az előadásokat, ahol sok gondolatindító dolgot hallottam, elsőként lássuk…
…. a mobilhasználati trendeket.
2013-ban megtörtént a trendforduló, már több embernek volt okostelefonja, mint butatelefonja (bár ez nem jelenti azt, hogy minden okosfunkciót ki is használnak). A mobiltelefonról netezés a hétköznapok részévé vált, az okostelefonhasználók háromnegyede napi szinten netezik vagy használ olyan alkalmazásokat, melynek online funkciói is vannak.
Az alkalmazások még mindig csak egy szűk rétegnek barátai, néhány letöltésével a legtöbb okostelefonhasználó megpróbálkozik (tíznél többet csak negyedük tölt le), de fizetni már csak egy töredékük hajlandó érte.
Amin kicsit csodálkoztam, hogy a kutatók (két cég képviselője is tartott ebben a témában perzit, a Kutatócentrum és a Gemius) még nem kapargatták meg a fizetős alkalmazásokon belüli változást. Hiszen most az ingyenes „Lite” és fizetős „Full” alkalmazásverziók kettősén kívül egyre dinamikusabban teret nyer az ingyenesen letölthető keretalkalmazás, melyben utána in-app purchase-zel lehet eszközöket és egyéb jószágokat vásárolni (pl. fegyvert, új pályákat játékokban, funkciókat és tartalmakat a hasznos alkalmazásokban).
Ami meglepett, hogy a tablet jön fel rendesen itthon is – úgy tűnik, hogy megtalálta a helyét a telefon kis képernyője és a számítógép (ami már legtöbbször egyébként egy szintén hordozható laptop) között.
Egy újabb ’mobil-hatás’ az etikettre: miután a kilencvenes években kialakultak a kulturált mobiltelefonhasználat szabályai (emlékszem még a „tipikus rossz példára”, aki hangosan kiabál a telefonjába, hogy „Nem zavarsz, itt vagyok a könyvtárban” 🙂 most pedig azt tanuljuk, hogy bár szuper dolog folyamatosan kapcsolatban lenni mindenkivel, foglalkozzunk azzal, akivel épp fizikailag is együtt vagyunk. 🙂 Az okostelefontulajok háromnegyede ugyanis már nyomkodta antiszociális módon a telefonját társaságban, de ugyanekkora az aránya azoknak is, akik erre már figyelmeztették ismerősüket. 🙂 Szóval, ezt még tanuljuk, addig is segítenek azok a helyek, ahol kiírják: „nincs WiFi, beszélgessetek”.:)