A bolti informatikai rendszerek fejlődésével kicsiny hazánkban sajnos nem tartanak lépést az üzlettulajdonosok, pedig a jövőbe mutató technológia napjainkban is bárki számára elérhető.
A szolnoki T-City területén lévő élelmiszerboltban szinte minden megtalálható – már ami a korszerű megoldásokat illeti. Bluetooth totem tájékoztatja a legfrissebb hírekről, akciókról a vásárlókat, akik a termékek árát digitális polccímkékről olvashatják le, az árat, illetve az összetevőket illető bizonytalanság esetén pedig a kihelyezett árellenőrző kioszkhoz fordulhatnak. A bevásárlólista nélkül érkezők, a tanácstalanok és a kezdő háziasszonyok segítségül hívhatják a borajánló- és receptkioszkot. A vevőknek mérlegelésnél sem a személyzettel, sem a termékkódokkal nem kell bíbelődniük, mert az intelligens mérlegek maguktól felismerik a lemérendő árut. Nagybevásárlás és kis pénztárca esetén a fejszámolás is megspórolható a digitális bevásárló-asszisztensnek köszönhetően. Mindezek után nem meglepő, hogy a pénztárgépek érintőképernyősek, és a kasszánál mobil fizetésre is van lehetőség.
A bevásárló-asszisztensek
Akik a személyzet készséges tagjaival azonosítják a bevásárló-asszisztenst, azokat sajnos ki kell ábrándítanunk. Ezúttal egy digitális megoldásról van szó, melynek lényege, hogy a vevők egy pillanat alatt berögzíthetik a kosárba kerülő termékek vonalkódját, az eszköz pedig folyamatos tájékoztatást nyújt a vásárlás aktuális összegéről. Az adatgyűjtők kiírják az adott termékhez kötődő akciókat és egyéb információkat. A digitális bevásárló-asszisztens a pénztárnál is megkönnyíti a vásárló dolgát, az árucikkeket ugyanis nem kell felpakolni a futószalagra, ehelyett elegendő az adatgyűjtő készüléket átnyújtani a pénztárosnak.
A technológiának köszönhetően egyszerűbb és gyorsabb a pénztáros munkája, a vevőket nem kell szóban tájékoztatniuk az akciókról, hisz az asszisztenstől már mindent megtudtak. A vevő is nyer a kasszánál, hiszen kevesebbet kell sorban állnia, és gyorsabban végez.
Receptkioszk
A gép a vonalkód beolvasásával a kiválasztott termékhez megfelelő ételrecepteket kínál fel. A kiválasztott recepthez megadja az összetevőket. Ezen információkat persze nem kell mantra-szerűen hazáig ismételgetni, hanem ki is lehet nyomtatni vagy elküldeni e-mailben a tetszőleges címre. A receptek között a diétázók is találnak fogukra valót. De nemcsak a gombhoz kereshetjük a kabátot, arra is lehetőség nyílik, hogy termék nélkül sétáljunk oda az automatához, és speciális diétánkhoz (pl. zsírszegény vagy cukormentes) keressünk ízlésünknek megfelelő ételreceptet, majd kinyomtassuk a hozzávalók listáját.
Ismerve a hipermarketek folyamatos polcrendezési (és átrendezési) gyakorlatát, félve teszem fel a kérdést, az üzlettulajdonos vajon mikor jár jobban? Ha a vevő tanácstalanul bolyong az üzletben, és minden keze ügyébe kerülőt összevásárol, mondván, jó lesz az még valamire (pontosabban valamibe), vagy ha céltudatosan lekapja a túrót, a tejfölt és a tésztát az esti csuszához, és már robog is ki a boltból? A vásárló vitathatatlanul jobban jár a receptkioszkkal, hiszen valóban a szükséges hozzávalókat szerezheti be (a megfelelő mennyiségben), és nem kell háromszor fordulnia, mert elfelejtett valamit.,
A jövő bolttechnikája láttán máris elkezdtem fantáziálni, lelki szemeim előtt megjelent egy saját beazonosításomra alkalmas bevásárlókocsi, aki a nevemen szólít, és megkérdezi, hogy a szokásosat (v)eszem, vagy ma éppen fizetésnap volt? Ismeri az ízlésemet, az aznapi receptlistához egyetlen kritériumot kell csak megadnom, azt, hogy ma hány másodpercem van főzni. Ja, és sms-ben vagy e-mailben értesít, ha kedvenc termékeimet a boltban éppen akciózzák! Vagy lehet, hogy ez már nem is fantázia, hanem a valóság, csak Szolnoknál kicsit messzebbre kell utazni?
Forrás: www.laurel.hu