Nagyon úgy tűnik, hogy ideje megtanulnunk a számítási felhő (angolul „cloud computing”) fogalmát. Elég extrém hangzása van, de az alapelv ismerős lehet a matematikai, csillagászati kutatásokhoz eddig is használt kapacitásbővítő eljáráshoz, nevezetesen, hogy a hálózatból bárki felajánlhatta gépének szabad kapacitását a nagy memóriaigényű számítások elvégzéséhez. A számítási felhő egészen pontosan azt a módszert jelöli, amikor olyan állományokkal és programokkal dolgozunk, melyek valójában nem a mi számítógépünkön, hanem az interneten vannak. A távoli állományok és szoftverek összességét nevezzük számítási felhőnek. Neve a hálózaton létező, de ismeretlen állományokra vonatkozó „network cloud” kifejezésből ered, régebben felhő-piktogrammal jelölték az ábrákon az egymással kapcsolatban lévő, de térben nem strukturálható elemeket. A kezdet kezdetén azonban magát az internetet is emlegették „felhő” néven. A számítási felhő nagyszerűsége abban rejlik, hogy az adatokat feldolgozó nagy alkalmazások is fenn vannak az interneten, saját eszközünkön mindössze egyetlen kis terjedelmű, kliens-alkalmazást kell futtatnunk.
A különféle számítási felhőkön alapuló szolgáltatástípusok
SaaS (Software-as-a-Service) – magyarul szolgáltatásként kínált szoftver
A SaaS segítségével az interneten keresztül használhatjuk a különféle szoftvereket. Erre nyújt lehetőséget például az Oracle CRM On Demand szolgáltatása vagy a Salesforce.com.
PaaS (Platform-as-a-Service) – azaz szolgáltatásként kínált alkalmazásfejlesztési és telepítési platform, amely a fejlesztők számára lehetővé teszi az SaaS-alkalmazások gyors fejlesztését és telepítését.
IaaS (Infrastructure-as-a-Service) – vagyis szolgáltatásként kínált infrastruktúra. Ez olyan szolgáltatás, amely informatikai erőforrásokat (kiszolgálók, tárolókapacitás és hálózat) kínál.
Bonyolultnak tűnik? Pedig nem is kell olyan messzire mennünk, ha a számítási felhők játékát szeretnénk megcsodálni, hiszen egy egyszerű netes archiválás vagy levelezőprogram használatával mi magunk is távoli szervereken tárolt állományokkal dolgozunk. A számítási felhőkben rejlő lehetőségek azonban ezeknél jóval tovább mutatnak. Néhány cég, például a Salesforce kifejezetten erre a platformra építi az olyan úttörő CRM-fejlesztéseit, mint – mondjuk – a Service Cloud 2. A Service Cloud 2-ban rejlő CRM-lehetőségekről következő bejegyzéseinkben írunk.