A mobiltelefonok felhasználási lehetőségei közismertek. A reklámiparban is egyre nagyobb szerephez jutnak a készülékek, például az sms-beküldős promóciók, telemarketing-kampányok esetében. Bizonyos szolgáltatások sms-ben történő aktiválására és lemondására is számos példát találunk. De vajon a közvilágítás lakossági, mobiltelefonos aktiválása a lehetséges jövő, vagy csak egy kissé körülményes próbálkozás?
Szinte magam előtt látom a jelenetet, amikor éjszaka hazafelé tartok a sötét, kihalt utcákon. Egyszer csak a semmiből mögém kerül egy alak. Megijedek, rosszat sejtve szaporázom a lépteimet. Ő nemkülönben. Ekkor eszembe jut, hogy talán aktiválnom kéne a közvilágítást, hátha attól kereket old az illető. Remegő kézzel előszedem a mobiltelefonomat, próbálom a sötétben leolvasni és bebillentyűzni a villanyoszlopon szereplő kódot. Már a jeges leheletét is érzem a tarkómon, amikor végre sikerül. Felkapcsolódnak a lámpák. De vajon lesz olyan jóindulatú a támadó, hogy ad egy esélyt nekem és a fantomképrajzolónak?
Természetesen a bevezetőben egy extrém helyzetet vázoltam, mert a németországi Dörentrup falucskában állítólag sikeresen működik a rendszer. A lakosok egy regisztrációt követően bármikor aktiválhatják a közvilágítást mobiltelefonjuk segítségével, ha éjszaka véletlenül az „utcára kerülnek”. Csak egy telefonhívás, plusz egy hatjegyű kód bepötyögése, és 10-15 percre „felvillanyozódik” a környék. A közel 9000 lakosú faluban elsősorban takarékossági, másodsorban környezetvédelmi okokból vezették be a rendszert, mely az egy éves próbaüzemet követően igen hatékonynak és működőképesnek bizonyult. Szabadalmaztatták is az eljárást, melyhez egy speciális modemet és szoftvert fejlesztettek ki. A sikeren felbuzdulva a környező települések is áttértek a lakosság által aktiválható közvilágításra bizonyos útszakaszokon. Minél többen követik a jó példát, Dörentrup annál nagyobb bevételre tehet szert a szabadalom után befolyó használati jogokból.
Első hallásra kissé körülményesnek tűnhet a rendszer, de aki megtervezi minden lépését, az időben aktiválhatja a közvilágítást. Egyesek szerint még ennél is takarékosabb lenne, ha mozgásérzékelős lámpákat helyeznének el az utcán, hiszen azok tényleg csak addig világítanak, ameddig szükséges, ráadásul nem kell a hívó fél költségén telefonálni, kódszámot pötyögtetni. Ám ebben az esetben óhatatlanul is lámpával asszisztálnánk az állatvilág éjszakai életéhez, hiszen a világítás bármilyen mozgásra felkapcsolódik. Persze, a testszkennerek és hőérzékelős kamerák korában biztosan nem kell sokat várni a szelektív mozgásérzékelőre sem.
Forrás: