Még ha a márkáktól és a szezonális jellegtől el is tekintünk, akkor is annyiféle furfangos cipőt árulnak, hogy alig győzzük követni a legújabb trendeket. LED-es, földelt, zselétalpú, guruló, rugós, hajlított talpú (MBT) és most már mezítlábas cipő is kapható, az evolúcióbiológusok nagy örömére. Minden cipőnek megvan a maga célcsoportja, a fiatalok szeretnek villantani, gurulni, szökdécselni, az idősebbek pedig MBT cipőben kímélnék a gerincüket, ám ez egyáltalán nem kíméli a pénztárcájukat. A mezítlábas cipő is egészségmegőrző célzattal készült, az evolúcióbiológusok ugyanis azt igyekeznek bebizonyítani, hogy a speciálisan kiképzett sportcipőkben nagyobb sérülésveszélynek van kitéve a lábunk, mintha mezítláb futnánk.
Dr. Daniel E.Lieberman (a Harvard Egyetem evolúcióbiológusa) kollégáival éveken keresztül vizsgálta a sportolók mozgását, a lábukat érő terhelést és a becsapódás erejét. Megfigyelésük szerint futócipőben először a sarok hátsó része érkezik a talajra, a mezítláb futók esetében viszont a talp elülső része csapódik be elsőként, ami kevésbé terheli meg a lábat, ezáltal csökken az izomzat és az ízületek károsodásának veszélye. Liebermann sokkal többre tartja a természetes szelekciót és az evolúciót (kb. 2 millió éve kezdett futni az ember), mint a cipőgyártó cégek tervezőmérnökeit, hiszen minket eredetileg mezítlábas futásra „terveztek”.
Néhány cég is érdeklődéssel figyeli a kutatásokat, és ráálltak a mezítlábas futás érzetét nyújtó lábbelik kifejlesztésére. A minimál futócipők mellett meglepő módon magas sarkú női lábbeliket is találtam a Terra Plana kínálatában, és a Feelmax is igen szemrevaló, hajlékony talpú cipőket gyárt. Ráadásul mindezt környezetbarát módon teszik, mert a cipők felső része egy ultrakönnyű, újrahasznosított PET-palackból készülő hálóból és szintén újrahasznosított habból áll. A defekt-biztos sarok rész, amelynek felépítése a meztelen talp vonalát követi, újrahasznosított gumiból készül. Ezek a cipők úgy festenek, mint a „rendes” lábbelik, csak az anyaguk, a belső kialakításuk és a tulajdonságaik mások. Akinél viszont az extrém külcsín is fontos, válasszon mezítlábas cipőt a Vibram FiveFingers kínálatából (nálunk a Mountexben kapható). Azonban nehogy ész nélkül elkezdjen szaladgálni új lábbelijében, ugyanis a lábat fokozatosan kell hozzászoktatni az új „cipőhöz”, hiszen a mi generációnk már cipőben nőtt fel, a lábunk teljesen elszokott a mezítlábazástól. A mezítlábas cipő ugyanis nem tarja a bokát és az ütközés erejét sem csillapítja annyira. A síkból kiemelkedő tereptárgyakat is érdemes elkerülni (kövek, kavicsok, tobozok stb.), hiszen ezek a cipők – talpvastagságukat és rugalmasságukat tekintve – inkább egy zoknira emlékeztetnek. Kezdetben csak napi 1-2 órát viseljük a „nyúlcipőt”, mert nagyon igénybe veszi a vádli, illetve a talp izmait, és könnyen csonthártya-, ín- vagy izomgyulladást kaphatunk. Utána fokozatosan emelhetjük a napi adagot, de készüljünk fel, hogy több hétig, hónapig is eltart, míg izomzatunk alkalmazkodik az újfajta terheléshez.
Forrás: www.tudatosvasarlo.hu