Néhány hete a fóti Tescóban beüzemeltek 4 db önkiszolgáló pénztárgépet. Meglepő módon az embereket nem kellett noszogatni, örömmel kipróbálták az újdonságot.
Határainkon túl, egyes üzletekben már bevett gyakorlat, hogy a vásárlók maguk intézik a kassza körüli teendőket. Itthon viszont csak most debütáltak az olcsónak éppen nem nevezhető berendezések. A külföldi tanulmányutak alkalmával ugyan sok üzletvezető kacérkodott az önkiszolgáló pénztár gondolatával, de a költségekre, a lopástól való félelemre, a bonyolult használatra és a magyar morálra való tekintettel elvetették az ötletet. A Tesco innováció-párti vezetősége azonban bevállalta. Tény, hogy először a vásárlóknak rá kell jönniük a dolog csínjára-bínjára, azaz nem lehet egyből kiváltani egy pénztárost az automatával, de bőven elég egy ember négy önkiszolgáló pénztárgép mellé, aki segít a „bajbajutottaknak”. A biztonsági őrök számát sem kell megduplázni, hiszen a „helyes” használatot a rendszer több ponton is ellenőrzi.
Az önkiszolgáló pénztáraknál (egyelőre) sorban állás nélkül lehet fizetni, az első hétvégén a forgalom több mint 20%-át már ezek a kasszák bonyolították. Azok végezhetnek így gyorsan a vásárlással, akik viszonylag kevés terméket tesznek a kosarukba. Persze olyan apróságokkal azért számolni kell, hogy a zacskóba bedobált kiflik darabszámát nem fogadja el bemondásra a gép, ezért az alkalmazott segítségét kell kérnünk. A vonalkódos termékekkel azonban semmi gond nincs, egyszerűen csak oda kell tartanunk őket az infravörös leolvasó elé. Ha végeztünk, megnyomjuk a fizetés ikont az érintőképernyőn, és kiválasztjuk a fizetési módot. Készpénzzel és kártyával is fizethetünk, a rendszer visszaad és nyugtát nyomtat. Az önkiszolgáló pénztárgépek érintőképernyőjének animációja és hangutasításai egyértelművé teszik a teendőket, és a személyzet is ugrásra kész. Elsősorban persze nem a biztonsági őrökre gondoltam, de ha már szóba kerültek, nézzük meg, mit lehet tenni a visszaélések ellen. A klasszikus trükkel (a termék vonalkódjának olcsóbbra cserélésével) szemben az önkiszolgáló pénztárak is védtelenek, akárcsak a hús-vér pénztárosok. Minden egyes felvágottat ki kéne csomagolni ahhoz, hogy meggyőződjünk róla, nem egy olcsó párizsi vonalkódja került az Eszterházy sonkára. Ezt azonban a fogyasztóvédelmisek és az ANTSZ sem nézné jó szemmel. Megoldást jelenthet esetleg az átlátszó csomagolópapír, de akkor meg a pénztárosokat kéne egyhetes gyorstalpalóra küldeni ahhoz, hogy ránézésre meg tudják különböztetni a húsárut.
Visszatérve az automatizált kasszákhoz, a Tescóban többféle módon is védekeznek a fifikás vásárlók ellen. Az önkiszolgáló pénztárak területére való be- és kilépéskor szenzorok ellenőrzik az árut, a bekamerázott területre egy szűk kapun át vezet be és ki az út. Egy automata menet közben méri a kosár súlyát, ezért nem jó ötlet megfeledkezni a középkorú whiskey-ről, amikor beolvastatjuk a vonalkódokat. Ha a kosár súlya eltér a szkennelés előttitől, akkor beriaszt a rendszer. Lopásvédelem ide vagy oda, a biztonsági őrökön valószínűleg nem fog spórolni egyetlen cég sem.
A vásárlóknak mindenesetre tetszik az újdonság, eddig szinte csak pozitív visszajelzések érkeztek a vezetőséghez. Aki gyerekkorában pénztáros szeretett volna lenni, az most kiélheti magát. Talán csak Szilágyi néni nem örül az automatának, helyette inkább a hagyományos kasszát választja, mert az automatákba még nem programozták be az egészségi állapotra és az unokák hogylétére vonatkozó kérdéseket. Bár, ki tudja, mit hoz a jövő. Egy hűségkártya stb. segítségével nem nehéz a törzsvevőket beazonosítani. Nyugaton – ahogy azt gyerekkorunk óta megszoktuk – megint előttünk járnak egy (?) lépéssel. Ott a kuncsaftnak nem a kasszánál kell a vonalkódot beolvastatnia, hanem már akkor regisztrálják a terméket, amikor az a kosárba kerül, így a kasszánál, az egymással kommunikáló rendszerek révén már csak fizetni kell. Mindegy, mi örüljünk annak, hogy ez legalább ideért. A Tescoban bevezetett rendszer jó példa arra, hogy nem szabad előítélettel viseltetni sem a vásárlók, sem az újdonságok iránt, hiszen az innováció akár még vevőcsalogató is lehet.
Forrás: