A Google úgy döntött, hogy a néhány fős startupok mellett, akik sokszázmillió felhasználóhoz értek el korlátozott erőforrásaik ellenére, szintén belép az instant messaging és VoIP piacra, hiszen elég erős alapokkal rendelkezik, és a Skype-pal ellentétben hajlandóak teljesen újragondolni a mobil üzenetküldési élményt.
2013. május 15-én jelentették be a Hangouts megszületését, amit olyan döntések előztek meg, mint a Google Talk, a Google+ messenger és a Hangouts elemeinek kukázása és az alkalmazás alapokról való újragondolása.
Bár érték kritikák a Google-t amiatt, hogy a szolgáltatásaikat csökkentik a további alkalmazások megszüntetésével, de én úgy érzem, végre egy használható platform készült a telefonomra, aminek ráadásul hatalmas előnye, hogy Gmailbe is integrálták, ezért azoknak a gmaileseknek is tudok Hangoutsból üzenetet küldeni, akik nem töltötték le az appot. Velük a Gmail chatből tudok chatelni, amivel a felhasználók számát azért jelentősen megdobják, hiszen pont azért van 6 féle üzenetküldő alkalmazás telepítve a telefonomra, mert az ismerőseim különbözőt használnak, és akinek nincs Viber, annak csak WhatsAppon tudok üzenni vagy Facebook Messengeren. Ugyanígy, a Chromehoz egy néhány másodperc alatt telepíthető kiterjesztéssel még gmail-lel sem kell bajlódnunk. Ezzel a két lépéssel ellensúlyozzák, hogy maga az app csak iOS-re és Androidra tölthető le.
Amit viszont talán kevesen tudnak, hogy a Gmail chat automatikusan nem változik át Hangouts-ra, ehhez az upgrade-hez a chatben szereplő fotóikonunkra kell kattintani, majd ott a „Hangouts kipróbálása”-ra klikkelni. Tádáám, és bár különbség nem nagyon látszik, máris a Hangoutsból chatelünk.
A Google szolgáltatása abban emelkedik ki a többi közül, hogy saját tapasztalat alapján nagyon jó minőségű még a videóhívás is, akár 3G-ről, csoporthívás közben.
Gyengesége, hogy figyelmen kívül hagyva a konkurenciát, matricákra egyáltalán nem gyúrnak, így a WhatsApphoz hasonlóan semmilyen matrica nem érhető el. Valószínűleg úgy gondolják, akik használják, csak az üzleti modelljük verifikálása végett teszik, pedig az emberek imádják a matricákat, amik szinte minden esetben sokkal kifejezőbbek tudnak lenni, mint a szavak.
Ettől függetlenül a Google egy erős kihívó a területen, meglátjuk, hogy az első évük végén, májusban meddig jutnak.