Egy új alkalmazás, a Who’s in Town megmutatja, melyik barátod merre van a városban. De ha igazi Instagram stalker vagy, ennél sokkal többet is megtudhatsz a segítségével.
Kíváncsi vagy, merre jár az Instán lelkesen posztoló barátnőd, exed vagy kedvenc hírességed? Indulásnak elég, ha letöltöd a Who’s in Town alkalmazást, és hozzáférést biztosítasz Instagram-fiókodhoz. Az appban egy valós időben frissülő, interaktív térkép jelenik meg minden olyan helyről, amit az általad követett emberek meglátogattak és megosztottak. Az app mind a posztokat, mind a storykat figyeli, akár a lokációs tagek alapján is.
Mivel a sztorik csak 24 óráig érhetőek el, az alkalmazás ezekből csak az adott napi „termést” tudja megjeleníteni, a korábbiakat nem. De minél tovább van telepítve az alkalmazás a telefonodra, annál részletesebbé válik a térkép a mindennapos adatfrissítéssel.
A térképen kétféle nézetet választhatsz. Az általánosban minden hely feltűnik, amit az általad követett Instagrammerek betaggeltek. Míg az egy felhasználós nézetben egyetlen embert követhetsz, és szűkítheted a helyszínek listáját időben vagy a megjelenített térkép részleten.
Kulcs az aggregálás
Mondhatjuk, hogy ezek az adatok nyilvánosak, hiszen bárki posztolt is a helyszín megjelölésével,tudta, hogy a követői látni fogják. De azzal, hogy a Who’s in Town ezt egy helyen, akár visszamenőleg is megjeleníti, a látszólag random adathalmazból egy mindennapi szokásokat is felfedő történetté rakja össze. Ami nem biztos, hogy ennyire nyilvánvaló lenne az időben elszórt képeket, sztorikat látva. Az aggregált adatokból viszont látszik, kivel találkozol, egy átlagos hétköznap mikor nem vagy otthon, és bárokba vagy az edzőterembe jársz-e inkább.
Az Instagram az életed? Ideje megijedni egy kicsit!
A Wired cikkében az app kitalálója, Erick Barto is megszólal. Elmondja, hogy egy 15 ezres mintával készült tanulmány szerint a felhasználók 30%-a egy hétvégén legalább egyszer megjelöli a tartózkodási helyét is posztjában. Van tehát miből adatbázist építeni.
Az alapító abszolút elismeri, hogy az app creepy és aggodalomra adhat okot – pont ez a lényege. Az applikációt azért hozta létre, hogy szemléltesse, mennyi szenzitív és árulkodó adatot teszünk nyilvánossá különösebb meggondolás nélkül. Miközben fogalmunk sincs, mit csinál vagy tudna csinálni vele az Instagram vagy akár a rengeteg külső fejlesztő, aki API kapcsolaton keresztül szintén hozzáfér az adatokhoz.
Privát a profilod? Ez sem nagyon véd meg. Amíg az, aki letöltötte a Who’s in Townt, általad jóváhagyott követő, ugyanúgy láthatja az általad megjelölt helyszíneket. Az pedig sosem fog kiderülni, ki és milyen harmadik fél által üzemeltetett szoftvernek adott hozzáférést, amin keresztül a te adataid is bányászhatóvá váltak.
Nem az első eset
A Who’s in Town amúgy nem Barato első privacy fókuszú alkalmazása. Tavaly tavasszal a Chatwatch-ot dobta piacra, aminek segítségével a letöltők a WhatsApp kontaktjaik után kémkedhettek. Az alkalmazás “Elérhető” funkciójával a Chatwatch összegyűjtötte, ki milyen gyakran használja, mikor ébred és fekszik, és kivel cseveghet az appban. Az app nagy port kavart, néhány héten belül eltávolították az AppStore-ból és a Google Play Store-ból is. De sok más hasonló third party appra is felhívta a figyelmet. Nem sokkal később a Facebook is módosította az API-ját, hogy hasonló adathalmaz ne legyen kinyerhető. A WhatsApp pedig korlátozta a felhasználók hozzáférését ezekhez az utoljára elérhető státuszokhoz. Azóta csak akkor jeleníthető meg, ha a két fél kölcsönösen szerepel egymás címjegyzékében.
Hogy változik-e most is valami a Facebook-Instagram oldalán? Meglátjuk. Barato mindenesetre nem számít arra, hogy megtérül a havidíjas alkalmazás fejlesztési költsége, mielőtt ez is eltávolításra kerül a store-okból.
Comments are closed.