Gyorsaság, hatékonyság, pontosság. Általában ez a három tulajdonság jut eszünkbe, ha egy igazán jó projektmenedzsert képzelünk magunk elé. A jó projektmenedzser azonban – vigyázat, meglepő hírt közlünk – egyáltalán nem számítógép. Ő is ember, tehát hibázhat – viszont olyan ember, aki megtalálja a módját annak, hogy a hibalehetőségeket minimálisra csökkentse. Ehhez kiváló segítséget nyújthat az alábbi öt rendkívül hatékony alkalmazás, amiket főként MacBook, iPad és iPhone készülékeken lehet és érdemes használni:
-
Habit – mert így szoktad
A listán szereplő első – és egyik legközkedveltebb – alkalmazás a Habit, ami nem valami bonyolult teendő- vagy naptárrendszer, hanem a napi szokásainkat követő alkalmazás.
Mint a legjobb feladatkezelők, ez is végtelenül egyszerű: létre kell hozni a szokásos teendőkre egy-egy emlékeztetőt, amelyet nyomon követhetünk az alkalmazáson belül. Ha aznap elvégeztük, csak kipipáljuk, és kész is. Így csekkolhatjuk, hogy a napi rutinfeladatainkat megcsináltuk-e. Legtöbbször még az alkalmazást sem kell megnyitni; elég csak a widgetben ellenőrizni.
-
Monday.com – a nehézsúlyú projektmenedzser menedzsere
Akár a saját teendőinket akarjuk rendszerezni és nyomon követni, akár projektjeink valamennyi szereplőjével szeretnénk megosztani a státuszokat, feladatokat, határidőket, a monday.com hatalmas segítséget kínál.
Menedzselhetjük a timeline-okat, feltölthetjük a munkákhoz szükséges dokumentumokat, láthatjuk, ki hol tart a projektekben. Sőt, azt is egy pillantás alatt felmérhetjük, hogy melyik kolléga épp mennyire leterhelt egy adott napon. A projekteket több mélységben is felvihetjük, mondjuk ügyfél/projektek felosztásban. Igazi projektmenedzser-álom, ugye?
-
Ulysses – gyűjts a projektekhez a gondolataidat
Az Ulysses egyik legnagyobb dobása, hogy akár évekre visszamenőleg is kezelhetjük benne jegyzeteinket vagy kész szövegeinket. Sőt, a feljegyzéseken túl a beillesztett képeket, fotókat, illetve a hozzáfűzött megjegyzéseket is eltárolja. Remek dokumentumkezelő és publikálási funkciókat kínál, ráadásul a dokumentumokat fastruktúrába rendezhetjük. Könnyű benne írni: dolgozhatunk teljes képernyőn, menüpontok, ikonok, gombok nélkül. Az anyag pedig később szerkeszthető is egy másik alkalmazásban, ha a szükség úgy hozza. Szintén nagyszerű funkció, hogy a WordPress blogokat – saját szerveren vagy a WordPress.com-on lévőket egyaránt – is támogatja, vagyis a megírt anyagokat közvetlenül a programból publikálhatjuk.
Hihetetlenül jól működő exportálási lehetőségekkel is felszerelték. A teljes dokumentum bármilyen stílusban exportálható, akár PDF-ben, akár e-book formátumban.
-
Things – a projektmenedzser mentőöve
Végre egy todo-alkalmazás, ami nem csak szép, de egyszerű is. Letisztult dizájn, könnyű kezelhetőség. Ezzel együtt széles lehetőségeket kínál feladataink megfelelő rendszerezéséhez, követéséhez. Mindezt úgy, hogy nem kell órákig konfigurálni a beállításainkat.
A feladatokat rögzíthetjük a beérkező levelek mappában, majd a megfelelő felelősségi körbe (otthon, munka, iskola) vagy projektbe rendezhetjük. Ezután meg lehet jelölni a határidőket, és hozzá lehet rendelni az elvégzéshez tervezett időt.
A “mai nézet” szűréssel könnyedén átláthatjuk, hogy egy-egy adott napon milyen feladatok várnak ránk. Választhatjuk a teljes nézetet is, ahol az összes előttünk lévő projektet elénk tárja, illetve beállíthatjuk azt is, hogy a közelgőket mutassa.
Az elvégzettként jelölt teendőket a naplóban ellenőrizhetjük vissza, és ugyanígy nyomon követhetjük az egyes felelősségi köröket is.
-
QuietMind – meditálj nap mint nap
A hatékonyságnak az egyik feltétele a koncentráció. A koncentrációnak pedig a nyugalom. Nos, ez elég ritkán adatik meg egy projektmenedzser számára, úgyhogy muszáj ezt is beletervezni a napba. Pár percet, amit tökéletes nyugalomban tölthetünk.
Meditálni azonban nem könnyű egy zajos irodában vagy épp két megbeszélés között, egy kávézóban üldögélve. A kezdő meditálók figyelmét könnyen elsodorják a külső ingerek. Erre a problémája kínál nemesen egyszerű megoldást az ingyenes Quietmind alkalmazás. Egész egyszerűen csak be kell állítanunk, hogy mennyi ideig szeretnénk belülre figyelni, illetve megadhatjuk, hogy a meditáció végén mikor adjon előzetes figyelmeztetést egy kellemes harangszóval.
Az app végtelenül minimalista, hiszen egyetlen slide-ja van, méghozzá az is letisztult dizájnnal, hogy még véletlenül se terelje el a figyelmünket semmi.
Ha szeretnél további hasznos alkalmazásokat kipróbálni iOS-en, akkor olvasd el korábbi összefoglaló cikkünket!
Comments are closed.