Biztos mindannyian belefutottatok már a Facebookon különböző, webshopként működő üzleti profilokba. Vajon kik állhatnak mögöttük, és mennyire megbízhatóak?
Azok a Facebook profilok, amik főleg vásárlásra szeretnének minket ösztönözni, általában nem a közösségi oldal felületén adnak el, hanem a vásárlás már az ő saját oldalukon, webshopjukon keresztül történik. Ha egy ilyen oldalba futunk bele, akkor valószínűleg biztonságban vagyunk, de érdemes az első vásárlás előtt a webshop oldalán a visszajelzéseket elolvasni, illetve megkeresni a panaszfelületet, hogy egyáltalán van-e és jól működik-e.
Az imént említett Facebook profilok minden valószínűség szerint legálisak is, de rengeteg olyan üzleti profil is van, amihez nem tartozik saját weboldal, csak a közösségi oldal felületét felhasználva próbálja eladni termékeit. Ezeknél az oldalaknál már szemfülesebbnek kell lennünk, hiszen nem tudjuk, kik állnak mögötte. Általában tízen-huszonéves lányok vagy fiúk üzemeltetik őket, valamiféle zsebpénzkiegészítés okán. Ruhaneműket, kiegészítőket kínálnak olcsón, hosszú kiszállítási idővel. A kiszállítás azért olyan hosszadalmas, mert az áruk 90%-a Kínából, Hong Kongból jön – ezért az olcsóság is.
Ha mindenáron rendelni szeretnénk egy ilyen profiltól, akkor kérdezzünk körbe előtte megbízhatóságáról, és célszerű elsőre olcsóbb, 1-2 ezer forintos tételt választani, mivel fizetni előre kell, számlát pedig valószínűleg nem fogunk kapni.
Sajnos van egy harmadik típusa is ezen profiloknak, az, amikor eredeti márkás cuccokat kínálnak alacsony áron. A kínált áruk mégis legtöbb alkalommal kópiák, legyen szó ruhaneműről vagy parfümökről, így a vevő csalódott lesz.
Minden évben legalább egyszer tartanak egy nagy ellenőrzést a facebookon, pontosan ezek miatt a nem legálisan működő oldalak miatt, de valószínűleg sosem lehet majd teljesen „kiírtani” őket. Legyünk körültekintőek és – ha megtetszik valami – először nézzük meg, hogy nem tudnánk-e akár magunk megrendelni a kiszemelt árut, például az ebay-ről.