A Domo a rendszerbe érkező alapadatokat nem adatmodellben tárolja, hanem egymástól független táblákként, amikre alapvetően nem vonatkoznak megkötések, korlátozások. Ez egyfelől dinamizmust ad az eszköznek, másfelől káoszt is indukálhat. Az utóbbi elkerülése érdekében fokozottabb figyelemre és saját szabályok, konvenciók lefektetésére lehet szükség. Minden adathalmaz letöltető, vagy akár – kihagyva az adatmanipulációt, avagy az adatfeldolgozási lépést – azonnal vizualizálható is.
A Domo rendszerről írt cikksorozatunk első részéért kattints IDE.
Adatfeldolgozás
Ennek a folyamatnak a célja, hogy a különböző rendszerekből befolyó adatokból olyanokat készítsen, amik aztán információt szolgáltathatnak „olvasójának”. Ugyan van ETL támogatottság, de az SQL vagy az R nyelvű transzformálás használata jóval kifinomultabban tudja kezelni a módosításra szánt táblákat. Támogatja a MySQL és a Redshift nyelven írt adatkezelési metódusokat is, illetve az R nyelv külső szoftverrel történő rugalmas használatát. A feldolgozandó táblákat egyszerűen beimportáljuk egy „adatfolyamba”, majd a választott módszerrel manipulálhatjuk azokat, amik végül kimeneti adattáblákként élnek tovább. A táblák összekapcsolásának megvalósításában a felhasználó szabad kezet kap, a választott SQL nyelv összes függvénye használható a Domo felületén. Ahogyan az adatok importálásánál szó esett róla, itt is definiálható, hogy futáskor az új sorok miként viszonyuljanak a már korábban betöltöttekhez. Az adatfolyamok futási ideje többféle eseménnyel kiváltható. Ez lehet egy megelőző tábla frissülése, időzített indítás vagy éppen manuális interakció eredménye. Verziókövetési támogatottsága is van ezen entitásoknak, ami megkönnyíti a korábbi módosítások visszakeresését, menedzselését. Egy adatkészletet és adatfolyamot egyaránt szerkeszthetnek többen is, noha nem egy időben, de így is nagyban segíti a csapatmunkát.
Vizualizáció
Az adatok megjelenítése, vagyis vizualizációja az a művelet, amikor a megfelelően előkészített adatokat grafikonok, kimutatások segítségével ábrázoljuk. Emiatt az egész folyamatnak ez a leglátványosabb része, hiszen lehet az adattábla bármennyire tökéletesen felépített, ha az nem hordoz információt, a befektetett munka nem hozza meg a várt eredményt. A Domo lassan, de folyamatosan bővülő ábrázolási lehetőségeivel a legkülönbözőbb adatokat is ábrázolni tudjuk. Hátránya azonban, hogy sokkal kevésbé finomhangolhatók a beállítások más adatábrázoló megoldásokhoz képest. Annak ellenére, hogy a „dashboard-építés” területén lendületesen fejlődik, hasonló kötöttségekkel rendelkezik.
Comments are closed.