Mi takart korábban ez a titulus és mi változott meg drasztikusan? Létezik-e még ez a szakma, ha igen, hol és milyen formában, illetve, mi a jövője és mivé alakul(t) át?
Nagyvállalati szinten a klasszikus adatbázis adminisztrátori feladat még mindig létezik, de a virtualizáció, a felhő alapú adattárolás, a DevOps megközelítés és egyéb, az utóbbi évtizedben megjelent új tényezők rapid módon formálják a tervezés, fejlesztés és üzemeltetés együttműködését, ami gyökeres változásokat (eltolódásokat, átfedéseket) eredményezett a kapcsolódó szakmák közötti határvonalakat illetően.
Manapság pár kattintással pillanatok alatt elindítható egy webes szolgáltatás, amihez a szükséges adattárolási kapacitás testre szabhatóan skálázható. Még a legnagyobb RDBMS szolgáltatók (IBM, Microsoft, Oracle) is arra bíztatják ügyfeleiket, hogy DaaS (Data-As-A-Service) szolgáltatásokat vegyenek igénybe saját felhőszolgáltatásaikon.
Első pillantásra úgy tűnik, hogy ezáltal ez a régi szakma eltűnni látszik, hiszen a felhő alapú szolgáltatás kiszolgálók, az új, feladat- és funkcióorientált adatbázistechnológiák átvették az adatbázis adminisztrátorok szerepkörének jelentős részét, automatizálva az általuk végzett feladatokat.
Valójában az adatbázis adminisztrátor feladatköre összetettebb lett. Hiába ugyanis a több automatizált folyamat, a specializálódott adatbáziskiszolgáló és a rengeteg új céleszköz, ezek a technológiák vagy gyerekcipőben járnak, vagy idejük sincs beérni, mivel újabb megoldások szorítják ki a piacról azokat. A rapid változások mellett ezek a technológiák több odafigyelést és naprakészséget igényelnek rövidebb betanulási ciklusokat hagyva adminisztrátoraik számára, ráadásul új szerepköröket követelnek meg az egyre nagyobb fokú specializálódás révén.
Ma így egy adatbázis adminisztrátor anélkül, hogy észrevenné, szép magyarsággal élve „átképződik”. A gyorsan változó üzleti igények alakítják őket adatbázis-tervezőkké, adatelemzőkké, adatbázis-szakértőkké. Ráadásul a tárolt és feldolgozott adatok mennyisége és tartalmi mélysége folyamatosan nő, ami még inkább igényli a kiszolgáló technológiák folyamatos, zavarmentes futásának biztosítását.
Az új DevOps megközelítés is erősíti az adatbázis adminisztrátorok szerepét, sőt még nagyobb mértékben számítanak a támogatásukra, hiszen a tervezés, fejlesztés és üzemeltetés közötti határokat az agilis módszertanok és az üzleti oldalon keletkező igények, a szolgáltatás életciklus menedzsment lassan teljesen elmossa, ezáltal az adatokkal foglalkozók nélkülözhetetlenek a szolgáltatás menedzsment minden egyes pontjánál.
Comments are closed.