A hír igaz, az aprónak épp nem nevezhető módosítással már a Facebook bárki számára elérhető felhasználási feltételeit is kiegészítették.
A fotózás és minden ehhez kapcsolódó személyiségi- és egyéb jog tiszteletben tartójaként bevallom nagyon megrökönyödtem a már a lassan egy éve keringő – akkor még hoaxnak titulált – hír hallatán.
Történt ugyanis, hogy a világszerte népszerű képmegosztó, az Instagram után a Facebook is gondolt egyet és néhány napja már szabályzatban foglaltan formál jogot a rendszeren belül fellelhető fotók értékesítésére. Mindezt bárminemű kötelezettségvállalás nélkül.
Érdemes tudni, hogy a szabályzatból kikerült a Facebook felelősségvállalása, miszerint semmi nem kerülhet sem megosztásra sem pedig kereskedelmi forgalomba a náluk nyilvántartott adataink közül. Ezeknek az időknek vége.
Az aktuális szabályzatmódosítás értelmében a Facebook szolgáltatás használatával megosztott tartalmak – legyenek azok akár fotók, személyes adatok – bármiféle kompenzáció nélküli megosztására, értékesítésére automatikusan feljogosítjuk a Facebook Inc.-t.
Gondolom, aki a Facebookon regisztrált, és fotókat is hébe-hóba feltölt, valószínűleg nem örül majd annak, ha privát fotóit látja viszont akár egy weboldalon, banneren vagy hírlevélben dekorációként. A fotósokról már nem is beszélve. Talán ők lesznek azok, akik a módosítás negatív hozadékát érezni fogják, hiszen nagy valószínűséggel a professzionális fotók közül több megosztott, illetve értékesített alkotás fog kikerülni, mint a tükrös önportrék közül.
Az ASMP fotós közösség az alábbi dokumentumban ki is emelte a leglényegesebb módosításokat és azok értelmezését fotósok számára.
Azért mielőtt hirtelen eszeveszett törlésbe kezdenénk, van néhány megoldás azon fotósok számára, akik a Facebookot közösségépítés céljából „kénytelenek” használni. Ilyen lehet például a külső hivatkozás általi képmegosztás. Ez megvalósulhat egy blogbejegyzés, vagy egy a saját, Facebook-tól független weboldalukra mutató link közzétételével. Ezen felül képeinket egyedi vízjelezéssel is védhetjük, ahogy azt egy magára valamit is adó fotós bárminemű online publikáció esetén amúgy is igénybe venné.
Ha jobban elmélyednél a Facebook szabályzatmódosításának részleteiben, IDE kattintva megteheted, sőt véleményt is nyilváníthatsz.
Azt hiszem ez a maximum, amit tehetünk. A világ legnagyobb közösségi portálja miért ne tehetne meg bármit?
Comments are closed.