Csökkent az Instagramon a követőid száma? Kevesebb like-ot kapnak a posztjaid, mint általában? Nem jelennek meg a képeid bizonyos hashtagek alatt? Lehet, hogy nem a publikált tartalmakkal van a gond, hanem lesújtott rád az Instagram shadowban!
Az elmúlt hetekben találkoztam először az Instagramon a shadowban kifejezéssel, amikor egy általam követett influencer egy Storiesban jelentette be, hogy egy időre leteszi a lantot. Az engagement számok csökkenése miatt úgy döntött, hogy addig nem tesz ki új tartalmat, míg a problémát nem tudja kezelni. Nyilván elkezdte piszkálni a csőröm, hogy mi is ez a jelenség, miért alakul ki, és mit lehet tenni ellene.
Az Instagram azokat a felhasználókat szereti, akik az ő szabályai szerint játszanak. Minőségi és érdekes tartalmakat töltenek fel, melyek valóban megérintik a közösséget. Aki ezzel szembe megy, könnyen azon kaphatja magát, hogy kiesett a pixisből. A shadowban nem minden esetben észrevehető büntetés. Nem feltétlenül jár a tartalom eltávolításával vagy a fiók zárolásával, inkább csak a háttérben dolgozik és módszeresen nyírja az eléréseinket.
Mik azok a fő bűnök, amik shadowbannel járhatnak az Instagramon?
- Botok használata
Felmérések szerint a márkázott tartalmak alatt található hozzászólások 40%-át botok generálják. Érthető, hogy az Instagram nem támogatja a posztok alatt az értéktelen, semmitmondó kommentek megjelenését. Egyszerűbbnek tűnhet botok segítségével új követőket szerezni egy algoritmus generálta feedben, de hidd el, nem a legjobb ötlet.
Bizonyos tevékenységek hasonló következményekkel járnak. Ha például nagyon sok profilt követsz be, majd ki egy nap folyamán, az Instagram jó eséllyel botnak néz. Ha indokolatlanul sok like-ot és kommentet osztasz ki egy órán belül, az app szintén kamuaktivitásra fog gyanakodni. Sok esetben ezek nem csak shadowbannel, de teljes kizárással is járhatnak. - Olyan szoftverek használata, amik nem felelnek meg az Instagram felhasználási feltételeinek
A helyzet hasonló, mint a botok esetén: az olyan időzítve posztoló appokat, mint a plangram.io vagy plany.io az Instagram nem támogatja. Az ok nagyjából ugyanaz. Ne zúdíts posztáradatot a közösségre, pláne ne rossz minőségű és érdektelen témákról. Az időzített posztolással alapvetően nincs probléma, sőt, vannak applikációk, melyek használatát kifejezetten támogatja az Instagram (ilyen például az Iconosquare vagy a Later and Buffer). - Tiltott hashtagek használata
Az Instagram nagy figyelmet fordít arra, hogy bizonyos hashtagek ne jelenjenek meg a posztok alatt. Vannak olyanok, melyekre ha rákeresünk, nem jön be semmilyen tartalom, és ez nem véletlen. Ha valami miatt mégis tiltott tag kerül be egy képünk alá, az applikáció elrejti a tartalmat, és értesít minket erről. Ekkor még lehetőségünk nyílik eltávolítani a nem kívánt hashtaget. A tiltás lehet mindössze pár órás, de súlyos esetben akár hónapokig is parkolópályán lehet egy posztunk. - Túl sok hashtag egy poszt alatt
Bizony, az Instagram még azt is figyeli, hogy milyen hashtageket raksz a posztjaid alá. Ha például minden egyes megosztott tartalom alatt ugyanaz a 20-30 tag szerepel, jó eséllyel fog csökkenni az engagemented. Az applikáció eleve nem szereti, ha túl sok hashtag kerül egy kép vagy videó alá, így érdemes kiválasztani azt a párat, amiket a leghatékonyabbnak találsz. - Valaki feljelent
Bárki bejelentést tehet bármilyen profillal kapcsolatban az Instagramnál. Lehet az egy versenytárs, egy rosszindulatú követő vagy egy elégedetlen vásárló is. A feljelentést követően az app dönti el, hogy büntit kapunk-e, ha igen, meddig és hogy mikor posztolhatunk újra.
Hogy kerülhetem el a shadowbant?
- Ne használj botokat, dolgozz meg a saját követőidért és a like-okért!
- Lépj interakcióba a követőiddel és a közösséggel. Bár ez idő és energia, de megéri, ha magunk foglalkozunk ezzel a feladattal a botok helyett!
- Csinálj hashtag auditot és szabadulj meg a feleslegesektől!
- Mixeld a kiválasztott hashtageket és mindig figyelj rá, hogy relevánsak legyenek a posztolt tartalommal!
- Posztolj kevesebbet, ne áraszd el tartalmakkal a feedet!
- Figyelj rá, hogy milyen applikációkat hívsz segítségül az Instagram profilod kezelésére!
A fentiek konklúziója röviden: Ne próbáld meg megspórolni a profilod felfuttatásába fektetett energiákat.! Nagyon könnyen az lehet a következménye, hogy egyre nehezebben éred majd el a célközönséged.
Forrás: Iconosquare blog
Comments are closed.