75 000 törököt tartóztattak le eddig, mert letöltötték a ByLock nevű kevéssé ismert üzenetküldő alkalmazást.
Hogy miért?
Mert Törökországban illegális a ByLock használata! 2016 júliusában a török hadsereg egy része koordinált műveletet indított a török kormány és Recep Tayyip Erdogan elnök megdöntésére – katonák és tankok lepték el a török nagyvárosok utcáit.
A török kormány Mohammed Fethullah Gülent, egy török prédikátort hibáztatott a történtekért, aki az Egyesült Államokban él, bár ő tagadta a részvételt. A puccskísérlet után a török hírszerző ügynökség vizsgálatot indított. Az eredmény szerint a ByLock üzenetküldő alkalmazást kommunikációs eszközként használták a tízezres Gülen mozgalom követői a puccs összehangolására.
Ám a ByLock feltörhető!
Azóta a török kormány 75 ezer embert tartóztatott le a ByLock alkalmazás letöltése miatt, példát statuálva. Az alkalmazást a Guardian szerint illegálisnak nyilvánították. A letartóztatottak között vannak köztisztviselők, bírók, rendőrök, katonák és üzletemberek is, akik állítólag mind részt vettek a sikertelen puccsban. Jó részük persze egyáltalán nem tudta, hogy a ByLock egy titkosított üzenetküldő alkalmazás, csak azt látták, hogy ingyen letölthetik. A brit számítógépes bűnügyi szakértő, Thomas K. Moore szerint 2 év alatt ezt összesen 600 000-szer meg is tették a felhasználók.
Ám a török hatóságok feltörték a ByLock gyenge titkosítási algoritmusát, és visszafejtettek mintegy 10 millió titkosított üzenetet. Ezek jelentették a bizonyítékot a több ezer lázadó ellen. A török kormány szerint a ByLock-ot a Fetullahista Terrorista Szervezet (FETÖ) hozta létre, hogy Gülen üzenetét a követőihez eljuttassa. Egy Londonban közzétett jogi vélemény szerint a titkosított üzenetküldő alkalmazás letöltésén alapuló letartóztatásokkal a török kormány sérti az őrizetbe vettek emberi jogait.
Comments are closed.