A színek fontossága állandó téma a művészetek, stílus és a design világában. De mi a helyzet, ha az információ ábrázolás és adatvizualizáció terén vesszük górcső alá a színek szerepét?
When working with large amounts of data, precision is key. The same is true of the art of data visualization: size, shape, shade, hue—the tiniest details of a visualization can radically alter how information is perceived and understood.
Amikor nagy mennyiségű adattal dolgozunk, kritikus fontosságú a precizitás; ugyanez igaz az adatvizualizációra is: nem mindegy milyen információt milyen összefüggésekben, milyen diagram és kimutatás-típusban ábrázolunk, milyen színeket, alakzatokat kombinálunk egymással. A legkisebb részletek is fontosak lehetnek, hiszen rosszul kidolgozott részletek félrevihetik a figyelmet és téves következtetésekre sarkallhatják a döntéshozókat.
Elsődleges feladatunk mindig annak eldöntése, mi a célunk a színek használatával: kategóriák megkülönböztetése, vagy értékek skálán történő megjelenítése, ahol az értékek nagysága haározza meg az alkalmazott színárnyalatokat, esetleg csak kiemelni és elkülöníteni bizonyos értékeket, és így tovább. A színek alkalmazása sosem lehet öncélú, nem az a lényeg, nekünk mi elfogadható
esztétikailag, hanem az a fontos, mit szándékozunk az adatokkal kifejezni a befogadó közeg számára.
A cél meghatározása azonban csak az első lépés, nézzük, milyen fontos tényezőket kell még figyelembe vennünk.
SZEMANTIKA
Ez annyit jelent, hogy az adatvizualizációs szakembernek szem előtt kel tartania, hogy a színnek és az általa kifejezett értéknek, információnak megfelelő kapcsolatban kell lennie egymással. Szép kifejezéssel élve egymásra „rezonánsnak”, érzékenynek kell lenniük. Nem túl pozitív, de annál egyértelműbb példa, ha földrajzi térképen egy vírusfertőzést ábrázolunk: a piros különböző árnyalati egyértelműen a fertőzött területekre utalnak; ilyen esetben pl. a zöld színárnyalatok használata rendkívül zavaró lenne.
KIFINOMULTSÁG
Ahhoz, hogy a színek használatával mesterien bánjunk, nem árt tisztában lenni a színpalettákkal. Ha pl. erős megkülönböztetés a célunk egy vizualizációban, ne olyan színekkel operáljunk, amelyek a palettán közel vannak egymáshoz. Ha nagyon sok adatok szeretnénk jól megkülönböztethetően ábrázolni, akkor meg kell találnunk az egyensúlyt, azaz ne legyen egybe függő „paca” a vizualizációnk, de egymás mellé nagyon nem illő színkombinációkat, erős, zavaró kontrasztokat is kerüljük.
MÉRETEZÉS
Ez egy nagyon fontos tényező, hiszen míg egy adott szín kisméretben rendkívül kifejező tud lenni, nagy felületen alkalmazva rendkívül erős, már-már zavaró hatást kelthet.
ÉRZELMI HATÁS
Ez szinte a legalapvetőbb, a színek érzelmeket fejeznek ki, érzéseket, benyomásokat ábrázolnak: például a kék és lila sokkal elfogadottabbak, mind a sárga szín, de pl. a nagyon világoszöld rendkívül idegesítő, míg a mélyebb zöld pozitív hatást kelt. A nagyon sötét színtónusok ugyanakkor szinte minden esetben negatív töltettel bírnak.
A felsorolt paraméterek együttesen határozzák meg az adatok ábrázolhatóságát a színek segítségével. Minél inkább uraljuk a fenti tényezők használatát, annál kifejezőbb, gyorsan érthető ábrázolásokat, vizualizációkat tudunk a célközönségük számára készíteni.
Comments are closed.