A legtöbb irodában ma már ergonomikus munkaállomások mellett dolgozhatunk. Az egyre elterjedtebb home office miatt azonban nem árt átnézni, hogyan javíthatunk az otthoni munkakörülményeinken. A konyhaasztal mellett vagy épp a kanapén kucorogva nem biztos, hogy heti 20-30 órát károsodás nélkül elvisel a testünk. Nyilván ez némi költséggel jár, de még mindig kifizetődőbb, mint a hosszas kezelések vagy a táppénzen töltött napok.
A szék ne csak kényelmes, de ergonomikus is legyen!
Gondoljunk csak bele, mennyit ülünk! A munkahelyen vagy a home office-ban ez hat és nyolc óra között mozog, további majdnem öt órát az autóban, a televízió előtt, étkezésnél, moziban vagy kávézókban töltünk üléssel. Ezt összeadva hatalmas, 80 ezer órás számot kapunk, amit üléssel töltünk el felnőtt életünk során.
Nem mindegy tehát, hogyan ülünk – és min. A kutatások alapján a foglalkoztatottak majdnem 67%-a helytelen testtartással ül. Ennek az eredménye az egészségi állapot rosszabbodása, alacsonyabb teljesítmény és kisebb motiváció a munkavégzés területén.
Itt fáj, ott fáj…
Méghozzá leggyakrabban azért, mert görnyedt háttal ülünk. Ez pedig egy idő után hátfájással, fejfájással, vérkeringési rendellenességekkel, izomgöcsökkel vagy izomfeszültséggel, emésztési- és légzési panaszokkal párosul. A hátgerinc ugyanis az egész testet egyenesen tartja – vagyis tartaná. Szinte valamennyi mozdulatunkban tevékenyen részt is vesz az egér mozgatásától egészen a járásig. A test egyensúlyban tartásához viszont elengedhetetlenül fontos, hogy megtartsunk gerincünk kettős, S alakú görbületét.
Az öt alsó csigolyában a legmarkánsabb ez a görbület, ezek tartják a legnagyobb súlyt és ellenállnak a legnagyobb terheléseknek. Az izomzat nagy jelentőséggel bír a hátfájdalom és a hát betegséginek kialakulásánál. Az izmok nem megfelelő terhelését azok egyenlőtlen használata okozza. A különálló izmok együttműködését kisebb vagy nagyobb mértékben kétféleképpen lehet felborítani: ha az izomzat túlzottan ernyedt, vagy épp ellenkezőleg, ha erősen feszült állapotú.
A hátproblémák hátterében általában az izomproblémák állnak, ezek pedig leggyakrabban a csigolya-közti porcok és az ízületi porcok elhasználódását okozzák. A porcok nem tartalmaznak ereket, ebből kifolyólag a tápanyagot a környezetükből szívják fel. A bennük képződött salakanyagok viszont ellentétes irányban távoznak úgy, mint amikor a szivacsot kicsavarjuk.
Ahhoz, hogy az anyagcsere a porcban ideális legyen, a felszívásnak és kifacsarásnak szabályszerűen kell váltakoznia. Annál a statikus terhelésnél, amit az ülés jelent, túlsúlyban van a facsarás folyamata áll. Ebből kifolyólag huzamosabb ülés esetén a porcokba kevés tápanyag kerül.
A csigolyák közötti porcok az ülésnél állandó jellegű erős nyomásnak vannak kitéve, ami 50%-kal nagyobb, mint álló helyzetben. Ülőhelyzetben a testben feszültség keletkezik. Skandináv kutatások szerint ez a feszültség gépírásnál megkétszereződik. A számítógép billentyűzetén történő íráskor ez feszültség pedig a gépírásnál jelenlevő feszültség duplájára nő.
Mi ergonomikus, azaz egészséges?
Egészséges megoldást az úgynevezett dinamikus üléssel érhetünk el, ami lehetővé teszi az ember szükségletei szerinti testhelyzet-változtatást. Az egyenes testtartást elősegíti a helyesen tervezett ülőke és háttámla, ami különleges jelentőséggel bír a derék és a medence megfelelő helyzetében.
A piacon kapható irodai székek ellensúlya általában 50-125 kilogrammig állítható be. Az ülőrész elülső oldalának pedig legömbölyítettnek kell lennie, hogy ne idézzen elő nyomást a térd alsó részeiben.
Mi alapján válassz megfelelő széket?
Szuper lenne helyesen és egészségesen ülni – gondolod most. De honnan tudhatod, hogy ehhez mire ülj? Át kell nézni a székek irányítóelemeit, a méreteket, valamint a görgőket és karfa alakját, többek között.
Tudd meg a következő részből, mire kell figyelned a megfelelő szék kiválasztásánál!
Comments are closed.