Még az idén várhatóak olyan innovatív megoldások, amelyek gyökeresen megváltoztatják életünket. Hogy mely iparágakban várható áttörés? Az M2M Now portál ennek járt utána.
1. Connected Car
Számomra ez az egyik legfuturisztikusabb a felsorolt innovatív megoldások közül. Pedig a Gartner szerint 2020-ig az úton lévő járművek ötöde kapcsolódik majd az internethez.
Az önvezető járművek irányába mutat, hogy már megjelentek olyan alkalmazások, amelyek segítségével a sofőr – megfelelő utasítással – bármit elintézhet: e-mailt küldhet, felhívhatja a családtagját, ismerősét vagy zenei lejátszási listát állíthat össze. Innen már csak egy lépés választ el bennünket az olyan hangalapú vezérlőrendszerek létrejöttétől, amelyek elősegítik, hogy a vezető nevében a jármű hajtson végre mindent.
Érdekes lehet, amikor a térképhez csatlakoztatott okosautó érzékeli az aktuális forgalmi viszonyokat és felajánlja az adott pillanatban legoptimálisabb útvonalat.
De az intelligens kocsi akkor is jelez, ha valamit meg kell javítani vagy elérkezett a szokásos karbantartás ideje, sőt a tulajdonos naptárbejegyzései alapján egyeztet a szervizzel egy időpontot.
A connected car témakörben példaként említhető a Mercedes Attention Assist éberségfigyelő alkalmazása is. Ennek szélesebb körű elérhetősége azonban még várat magára, ugyanis még szükséges hozzá a járművek közötti (V2V = vehicle-to-vehicle), illetve a járművek és az infrastruktúra közötti (V2I = vehicle-to-infrastructure) kommunikáció fejlesztése.
2. m-Health
Nem kevésbé fontos területen, az egészségügyben is számtalan lehetőséget biztosít az eszközök közötti kommunikáció. Az intelligens gyógyszeradagoló például pontosan az előírt mennyiséget porciózza, valamint személyre szabott figyelmeztetések küldésére is alkalmas.
A kardiológiai készülékeket gyártó cégek (mint például az AliveCor) szegmensében is fellendülés várható. Ezek az eszközök ugyanis nem csak azoknak készülnek, akiknél már megállapítottak valamilyen rendellenességet, hanem az egyelőre „tünetmentes” szívbetegségeket is kiszűrhetik, előre jelezhetik. A páciens percről percre követheti állapotát, sok esetben elkerülve ezzel a rendkívül drága megelőző eljárásokat.
Ne felejtsük el a vércukorszint mérésére szolgáló eszközöket, az ún. igen veszélyes alvási apnoét (alvás alatti légzéskimaradásokat) figyelő készülékeket és az olyan egészségügyi nyomkövetőket, melyek segítségével az orvosok folyamatosan megfigyelhetik a betegek állapotát.
3. Amikor már az otthonunk is intelligens
Azért ez is érzékeny terület, ugyanis itt a bizalom kiépítése kiemelt jelentőségű. Fontos szempont ugyanis, hogy a kényelmet szolgáló rendszerek kiépítéséhez ne legyen elengedhetetlen egy sor szaki segítségét igénybe venni.
Az intelligens otthon témakörébe tartozó fejlesztések közül az egyik az okoskapcsoló (ilyen például a WeMo eszköze), amely hozzájárul a tulajdonosok áramfogyasztásának kézben tartásához. A rendszer okostelefon vagy táblagép segítségével távolról is irányíthatóvá válik. A WeMo megoldása mögött álló Belkin idén további fejlesztéseket tervez, például olyan csatlakoztatott érzékelőkön is dolgozik, amelyek képesek irányítani a fényeket vagy kinyitni a hazatérő tulajdonosnak az ajtót.
Ide tartoznak az okoszárak, de az intelligens villanykörték, az online kommunikációra képes konyhai eszközök vagy a különféle falra, készülékekre szerelhető szenzorok is.
Úgy gondolom, hogy érdemes lesz a fenti innovatív megoldásokat figyelemmel kísérni idén is, főleg, hogy ezek már a mindennapi életünk megkönnyítéséhez és egészségünk megőrzéséhez is hozzásegítenek majd.