A kínai újév vagy holdújév (kínaiul: Chunjie, „tavaszünnep”) a világ népességének egynegyede számára az év legnagyobb ünnepe, nem csak Kínában, de Kelet-Ázsia más országaiban is ünneplik.
A tavaszünnep időpontja – hasonlóan a húsvéthoz – évről évre változik. Az új év kezdetét bonyolult számításokkal határozzák meg, de az esetek többségére igaz, hogy a tavaszünnep az európai naptár február 4‑éjéhez legközelebb eső újhold napján van. Ez azt jelenti, hogy a tavaszünnep mindig január 21. és február 21. közé esik. A gyakorlatban a kínaiak a hivatalos naptárakból tudják meg, hogy az adott évben mikor tartják legnagyobb ünnepüket.
A tavaszünnep a tavasz s egyben az új év kezdete, s mint ilyen, két célt szolgál: a nagycsaládok tagjai összegyűlnek és megajándékozzák egymást, másrészt pedig ilyenkor búcsúztatják az óévet, biztosítják a szerencsét az új évre.
A 2015-ös év február 19-től a Kecske jegyében zajlik a kínai horoszkópban és a Ló Évét váltja. Úgy tartják, ez az év a reménység éve lesz, a béke, a harmónia, és a nyugalom jellemző rá.
A Kecske Éve minden csillagjegynek jelentős változást, tapasztalatot és új eseményeket teremt. A változás iránti vágy, az életmódváltozás, a régi értékek újragondolása – számos ember életében– új lap lesz az élet útján.
Általánosságban pozitív változásokra kell számítani a Kecske Évében. Nagy tendencia lesz arra, hogy pl. munkahelyet válts, de minden változóban van, ami ezzel kapcsolatos. Azok, akik nehéz fizikai munkát végeznek könnyebb, jobb munkahelyre számíthatnak, ez lehet akár intellektuális munka is. A kreatív képességek egy csapásra fognak fejlődni, ez pedig új, innovatív üzleti lehetőségeket hoz magával.
Én szívből kívánom mindenkinek, hogy a Kecske éve pozitív változásokat hozzon az életébe.