Persze. Ott van ilyesmire kapacitás, ahol a grafikusok még nem a megélhetésükért küzdenek. Vagy éppen azért?
Pár szakember valódi hadjáratot indított a Comic Sans ellen, pontosabban a betűtípus nem rendeltetésszerű használata ellen. Matt Dempsey brit grafikus egy didaktikus honlappal állt elő, feltett szándéka néhány slide segítségével átnevelni a renitenseket. Miért ágálnak ennyire ez ellen a közkedvelt betűtípus ellen? Azért, mert ma boldog-boldogtalan ezt használja, célcsoporttól, mondandótól függetlenül. Mindezt pedig nehezen emészti meg az, aki még bízik a befogadók igényességében, illetve a betűtípusok funkcionalitásában. A Comic Sans-t a Microsoft megbízásából Vincent Connare tervezte még 1994-ben. A feladata az volt, hogy találjon ki egy olyan fontot, ami jól mutat a képregények szövegbuborékában. Az általa kreált betűtípus a Windows 95-tel egy pillanat alatt népszerűvé vált, már nemcsak a fiataloknak szánt kommunikációban használták, hanem szemet vetettek rá a nagyvállalatok, a kórházak, az éttermek, a rendőrség, sőt, egyes vallási felekezetek is. Ott virított a házak homlokzatán, a buszok oldalán, de még a tiltó táblákon is. Na, ebből lett elege a munkájukra igényes tipográfusoknak. Matt Dempsey emberiség elleni bűntettnek tartja a Comic Sans használatát (3 esetet kivéve: ha a célcsoport dyslexiás, 11 év alatti vagy képregényolvasó), ezért számos alternatívát ajánl a beszűkült tudatállapotú hirdetőknek és kommunikációs szakembereknek. De nem éri be ennyivel, egy felhívást is intéz a publikumhoz. Aki ismer elvetemült Comic Sans használót, az maradéktalanul jelentse, pontosabban világosítsa fel az illetőt.
Persze nem Matt az egyetlen, akinek szúrta a szemét ez a betűtípus. Dave és Holly Combs már 1999-ben bojkottálták a használatát, mégpedig azért, mert egy megrendelő ragaszkodni próbált ehhez a fonthoz, amikor arculatot terveztetett a grafikuspárossal új kiállításához. A dolog pikantériája, hogy a megrendelő egy gyerekmúzeum volt…
Akit a Comic Sans elleni grafikushadjárat részletesebben is érdekel, az itt kedvére nézelődhet, tanulhat, lövöldözhet.
Persze a Comic Sans-t sem kell félteni, ebben a kis versikében az önálló életre kelt font – igaz, nem túl emelkedett stílusban – de kikéri magának a rágalmakat.
Azt, hogy meddig fajulhatnak a dolgok, nehéz megjósolni, de évekkel ezelőtt az ontariói ifjúsági parlament egyik pártjának programjában már szerepelt a tipó betiltása. Pedig a Comic Sans nagy dolgokra hivatott, legalábbis a következő szórakoztató filmecske szerint:
Forrás: www.hg.hu