Az amerikai nemzetbiztonság nem kispályázott: a kapcsolati hálók feltérképezéséhez százmilliószám gyűjtötte a címjegyzékeket.
A The Washington Post közlése alapján az amerikai nemzetbiztonsági hivatal, az NSA (National Security Agency) több száz millió kapcsolati listát, címjegyzéket gyűjtött be szerte a világból, levelezőrendszerekből, illetve azonnali üzenetküldő szolgáltatásokból.
A dologból – az amerikaiak adatait védő szigorú alkotmányban foglalt rendelkezések miatt – világméretű botrány lett (a külföldiek megfigyelését szabályozó FISA-törvény értelmében az NSA viszonylag szabadon kémkedhet a világ más országainak polgárai után). A hivatal legfontosabb védekezési érve a botrány kirobbanása óta, hogy célzottan és szisztematikusan gyűjtötték az adatokat.
A címlisták nagyon fontos információnak számítanak, mivel általuk megfelelő elemzőszoftverekkel kiválóan feltérképezhető az érintettek kapcsolati hálója, mely a profilkészítés szempontjából kiemelkedő fontosságú.
Az NSA erre szakosodott osztálya (Special Source Operations) tavaly egyetlen nap alatt a Yahoo! szolgáltatásából 444 743, a Hotmailből 105 068, a Facebook közösségi oldalról 82 857, a Gmailből 33 697, egyéb szolgáltatásokból 22 881 kontakt-, illetve címlistát szerzett meg.
Ha ezt átlagosnak tekintjük, akkor a cég egy év alatt negyedmilliárd ilyen adathoz jutott hozzá. Az adatgyűjtést titkos megállapodások tették lehetővé a különböző távközlési cégekkel vagy akár az együttműködő titkosszolgálattal.
Az Egyesült Államokban a vád újra az, ami korábban: a tömeges adatgyűjtés folytán sok millió amerikai is érintett, akiknek az adatait felhatalmazás nélkül gyűjtötték be. Az amerikai telefonhívásadatok rögzítésének nyilvánosságra kerülésekor az NSA vezetője azt mondta, hogy a tömeges adatgyűjtésre a terrorizmus elleni harcban nagy szükség van.
Érdekesség, hogy a nagy szolgáltatók értetlenül állnak a kérdés előtt. A Google szóvivője elmondta, hogy nem adtak át adatokat a kormánynak, sőt nincs is erről tudomásuk. Hasonlóan érvelt a Microsoft és Facebook képviselője is.
(Forrás: The Washington Post – 2013. okt.)