A hírszerzés már az okostelefonos játékokon keresztül is célzottan gyűjti az adatokat.
Hogyan lehet ez?
Nem nehéz kitalálni. Ezt lényegében az tette lehetővé, hogy az alkalmazások fejlesztői szinte mind használnak elemző szoftvereket, amelyek visszajelzéseket adnak a felhasználókról. Megesik, hogy az alkalmazásfejlesztők is túllépnek bizonyos adatvédelmi határokat, az okostelefonok tulajdonosainak felelőtlenségéről már nem is beszélve.
A nyilvánosságra hozott diák azt bizonyítják, hogy hihetetlen részletes profilt képesek a hírszerzők a telefonos adatgyűjtéssel létrehozni: különösen érzékeny pont a Google Térkép használata, de megszerezhető a kor, a nem, az irányítószám, a családi állapot, a jövedelem és sorolhatnánk.
A dokumentumok szerint a hihetetlenül népszerű Angry Birds nevű játékon keresztül állítólag igen sok adathoz jutottak a hírszerzők, amiről a fejlesztő cégnek nem volt tudomása.
A hírszerzés itt nem áll meg. Saját alkalmazásokat is fejlesztettek, melyek közül pl. a Hupikék törpikék fantázianevű szoftver segítségével képesek távoli vezérléssel aktiválni a készülékek mikrofonját („Nosey Smurf”), meghatározni a készülék koordinátáit („Tracker Smurf”), vagy akár bekapcsolni a kikapcsolt telefont („Dreamy Smurf”).